Reklama

Reklama

Putin podpisał ważny dekret. Opozycja krytykuje

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych 18 września - poinformowały służby prasowe Kremla. Decyzja o przesunięciu wyborów z grudnia na wrzesień zapadła blisko rok temu i była krytykowana przez opozycję.

Dekret wejdzie w życie w dniu jego oficjalnej publikacji. Agencja TASS podkreśla, że z dniem opublikowania dekretu rozpoczyna się kampania wyborcza.

Wybory do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, zostaną przeprowadzone w jeden dzień według systemu mieszanego. 225 deputowanych będzie wybranych z list partyjnych, a kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych.

W połowie lipca ubiegłego roku Putin podpisał dekret przesuwający termin wyborów parlamentarnych w 2016 roku. Już wtedy wyznaczono datę głosowania na 18 września, a nowo wybrana Duma ma się zebrać na pierwszym posiedzeniu nie później niż 30 dni po wyborach.

Reklama

Decyzja o przyspieszeniu wyborów spotkała się z krytyką rosyjskiej opozycji, która twierdziła, że przyspieszenie wyborów ma utrudnić jej kandydatom prowadzenie kampanii, bo ta przypadnie w związku z tym na okres wakacyjny. Tymczasem politycy Jednej Rosji Putina argumentowali, że przyspieszenie wyborów do Dumy pozwoli nowym deputowanym na wzięcie udziału już w początkowej fazie prac nad budżetem Federacji Rosyjskiej na 2017 rok.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy