Reklama

Putin odwiedzi Turcję? Niejasna zapowiedź Erdogana

Prezydent Turcji Recep Erdogan zapowiedział możliwą wizytę rosyjskiego dyktatora Władimira Putina w Tym kraju. Ta miałaby odbyć się jeszcze w kwietniu. Jak spekulują media, może chodzić o inaugurację pierwszego reaktora jądrowego w Turcji, zbudowanego przez Rosjan.

 Informacja o możliwej wizycie Władimira Putina w Turcji została przekazana w środę 29 marca.

Władimir Putin w Turcji? Niejasna zapowiedź Erdogana

- Istnieje możliwość, że Putin przyjedzie 27 kwietnia, albo połączymy się online z ceremonią inauguracyjną i razem zrobimy pierwszy krok w Akkuyu - powiedział Recep Erdogan w wywiadzie dla prywatnego nadawcy ATV.

Jak podaje agencja Reutera, Kreml w poniedziałek zaprzeczył tureckim doniesieniom, jakoby Putin planował wizytę w Turcji.

Reklama

Projekt budowy czterech reaktorów o wartości 20 miliardów dolarów i mocy 4800 megawatów w śródziemnomorskim mieście Akkuyu pozwolił Turcji dołączyć do grona krajów posiadających cywilną energię jądrową.

Władimir Putin w Turcji? Tam nie doścignie go MTK

Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina. MTK uznał odpowiedzialność Putina za bezprawną deportację i przesiedlenia ludności, w tym dzieci.

Przewodniczącym Izby, która przygotowała nakaz aresztowania Władimira Putina, był Polak prof. Piotr Hofmański.

"Istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione zbrodnie, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, a którzy podlegali jego rzeczywistej władzy i kontroli, zgodnie z zasadą odpowiedzialności zwierzchniej" - brzmi treść komunikatu.

Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | Rosja | Recep Erdogan | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy