Reklama

Putin na spotkaniu z Xi. Rozmowy "udane i konstruktywne"

Władimir Putin określił rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, który od poniedziałku przebywa w Moskwie z wizytą państwową, jako "udane i konstruktywne" - donosi agencja Reutera. Dodał także, że ma nadzieję pozostać w stałym kontakcie z Xi w przyszłości. Również chiński prezydent potwierdził, że "liczy na kontynuację współpracy".

Prezydent Chin Xi Jinping od poniedziałku przebywa w Moskwie z wizytą państwową. We wtorek Władimir Putin przekazał, że Chiny i Rosja podpisały dokumenty o "strategicznej współpracy" po rozmowach, które określił jako "udane i konstruktywne" i które pokazały, że Chiny obecnie są najważniejszym partnerem gospodarczym Rosji.

Reklama

Xi, który z przywódcą Kremla komunikował się poprzez tłumacza, potwierdził, że rozmowy były "otwarte i przyjazne".

Spotkanie Putina i Xi Moskwie. Rozmowy o Ukrainie

- Jestem przekonany, że nasza wielopłaszczyznowa współpraca będzie się nadal rozwijać dla dobra narodów naszych krajów - mówił Putin, który wyraził także radość z powodu obecności "drogiego przyjaciela" Xi w Moskwie. Wspominał on także, że "Rosja wspólnie z Chinami są w stanie rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane problemy".

Obaj przywódcy, odnosząc się do wojny w Ukrainie, mieli także stwierdzić, że najlepszym sposobem na jego rozwiązanie jest "odpowiedzialny dialog". Chińskie media państwowe podały także, że strona rosyjska potwierdziła swoje zaangażowanie w "jak najszybsze wznowienie rozmów pokojowych". Zgodnie z ich przekazem obydwie strony rozmów zwróciły uwagę, że aby rozwiązać kryzys w Ukrainie, należy uszanować "uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa" wszystkich krajów i unikać konfrontacji pomiędzy obozami.

Putin zakomunikował, że chińskie propozycje pokojowe mogą zostać wykorzystane jako podstawa uregulowania konfliktu w Ukrainie, "gdy Kijów i jego zachodni sojusznicy będą gotowi" - donosi agencja informacyjna RIA. Zapewnił także, że obaj przywódcy poświęcili tym propozycjom dużo uwagi podczas indywidualnego spotkania.

Xi Jinping na Kremlu. Putin może odwiedzić Chiny

Prezydent Chin stwierdził z kolei, że Pekin zajmuje "bezstronne stanowisko" w kwestii konfliktu w Ukrainie, popierając pokój i dialog - dodaje RIA.

Xi Jinping w poniedziałek zaprosił Putina do Chin. Według państwowej agencji informacyjnej TASS doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow potwierdził we wtorek, że prezydent Rosji może odwiedzić Chiny jeszcze w tym roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xi Jinping | Władimir Putin | Moskwa | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy