Reklama

Reklama

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

Annie Ernaux laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - przekazała Akademia Szwedzka. Literackiego Nobla przyznano francuskiej pisarce za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć".

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagrodę przyznano za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć".

Annie Ernaux,"prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość" - podaje wydawnictwo Czarne, które w tym roku opublikowało przekład powieści Ernaux pt. "Lata".

Reklama

Literackiego Nobla otrzymało 16 kobiet

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 121 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 118 nagrodzonych pisarzy znalazło się 16 kobiet. W 2019 roku polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literackiego nobla za rok 2018. 

W ubiegłym roku literackiego Nobla otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy