Reklama

Przyszły prezydent Litwy będzie miał polskiego doradcę

Prezydent elekt Litwy, Gitanas Nauseda, ogłosił w środę częściowy skład ekipy swych doradców, wśród których znalazł się Jarosław Niewierowicz, litewski Polak, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, były minister energetyki Litwy.

43-letni Niewierowicz przed objęciem teki ministra energetyki w 2012 roku był prezesem zarządu polsko-litewskiej spółki LitPol Link realizującej projekt budowy mostu energetycznego między Polską a Litwą. Przedtem przez dwa lata zajmował stanowisko wiceministra spraw zagranicznych Litwy. Pracował też w ambasadzie Litwy w Waszyngtonie, a także w Citibanku Polska.

W 2014 roku Niewierowicz założył prywatną firmę doradczą. Od 2015 roku jest prezesem Polsko-Litewskiej Izby Handlowej.

Zaproponowanie Niewierowiczowi dołączenia do grupy doradców przyszłego prezydenta nie było wielkim zaskoczeniem, gdyż jeszcze podczas prezydenckiej kampanii wyborczej Nauseda wypowiadał się o nim jako o najlepszym ministrze energetyki Litwy.

Reklama

Kto prócz Polaka?

Kancelarią prezydenta Nausedy pokieruje szefowa jego sztabu wyborczego Alge Budryte. Stanowisko szefa gabinetu prezydenta obejmie Ieva Ruczinskaite z ministerstwa rolnictwa, która również była zaangażowana w kampanię wyborczą.

Za politykę zagraniczną będzie odpowiedzialna litewska dyplomatka Asta Skaisgiryte-Liauszkiene, była wiceminister spraw zagranicznych, ambasador Litwy w Izraelu i Wielkiej Brytanii.

Grupą do spraw polityki wewnętrznej pokieruje były wicemer Kowna, Povilas Macziulis, grupą do spraw prawa - dotychczasowa wiceprzewodnicząca Rady ds. Konkurencji, Jurate Szoviene, a grupą do spraw polityki gospodarczej i społecznej - dotychczasowy dyrektor departamentu stabilności finansowej Banku Litewskiego Simonas Krepszte.

Szefem działu komunikacji zostanie dotychczasowy rzecznik Nausedy - Aistis Zabarauskas.

Nie wiadomo jeszcze, kto pokieruje grupami do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz oświaty, nauki i kultury. Nazwiska zostaną ogłoszone za kilka tygodni.

Inauguracja nowego prezydenta odbędzie się w piątek.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy