Reklama

Przyjęto wniosek ws. depenalizacji prostytucji

Kontrowersyjny wniosek ws. depenalizacji prostytucji przyjęła we wtorek na zgromadzeniu generalnym Amnesty International. Odrzucono tym samym zastrzeżenia organizacji kobiecych uważających go za równoznaczny z legalizacją sutenerstwa i prowadzenia domów publicznych.

Decyzja zapadła na zgromadzeniu AI w Dublinie, w którym uczestniczyło około 500 delegatów z ponad 80 państw. Delegaci przyjęli wniosek, który przewiduje zarekomendowanie "całkowitej depenalizacji wszelkich aspektów usług seksualnych świadczonych za obopólną zgodą".

AI nie podała, ilu kandydatów opowiedziało się za wnioskiem - zauważa agencja AFP. Wskazuje ona, że w delegacji francuskiej wniosek budził zastrzeżenia.

- To historyczny dzień dla Amnesty International. Nie była to łatwa decyzja - powiedział sekretarz organizacji Salil Shetty. Wyraził wdzięczność dla wszystkich grup, z którymi AI konsultowała się w tej sprawie.

Reklama

Przyjęte stanowisko jest ważne, ponieważ AI będzie przekonywać rządy, by zaakceptowały jej punkt widzenia - zauważa agencja Associated Press.

W obronie praw osób świadczących usługi seksualne

Organizacja przekonuje, że właśnie depenalizacja jest najlepszą metodą obrony praw osób świadczących usługi seksualne. W przyjętym wniosku AI ocenia, że "penalizacja usług seksualnych świadczonych przez osoby dorosłe za obopólną zgodą może skutkować częstszym naruszaniem praw" takich osób. Z tego względu organizacja zacznie kampanię na rzecz zaprzestania karania zarówno osób zajmujących się prostytucją, jak i ich klientów i sutenerów.

I właśnie ten ostatni punkt, jak zauważa agencja AFP, budzi kontrowersje. Organizacja Teraz Równość (Equality Now), broniąca praw kobiet, choć opowiada się za tym, by nie karać prostytutek, sprzeciwia się stanowczo rozciąganiu depenalizacji na klientów, stręczycieli i prowadzących domy publiczne. Jak mówi Esohe Aghatise z tej organizacji, "komercyjny popyt na seks sprawia, że handel ludźmi rośnie".

Sutenerzy zmienią się w biznesmenów

Z oceną, że osoby zajmujące się prostytucją nie powinny być karane, zgadza się także międzynarodowa Koalicja Przeciwko Handlowi Kobietami (CATW). Jednak zdaniem tej organizacji całkowita depenalizacja sprawi, że sutenerzy zmienią się w biznesmenów, mogących bezkarnie oferować usługi szczególnie narażonych grup. "Nie ma żadnej logiki w pomyśle, że po to, aby chronić eksploatowanych, należy chronić tych, którzy ich eksploatują" - oświadczyła szefowa CATW Taina Bien-Aime.

Amnesty International przyznaje, że problem jest "wyjątkowo złożony". Uważa jednak, że osoby zajmujące się prostytucją, "jedna z najbardziej marginalizowanych grup na świecie", skorzystają na depenalizacji. Organizacja podkreśla, że przyjęty we wtorek wniosek nie jest zakwestionowaniem jej działań na rzecz walki z pracą przymusową i handlem ludźmi.

Jak zauważa agencja AFP, w przepisach prawnych w Europie dotyczących prostytucji nie ma jednomyślności. Np. we Francji, Szwecji i Norwegii karani są klienci prostytutek. W wielu krajach europejskich karane jest stręczycielstwo.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy