Reklama

Reklama

Przybywa Hiszpanów cierpiących na zakupoholizm

Przybywa Hiszpanów cierpiących na zakupoholizm. Jak wynika z badań barcelońskiego Uniwersyteckiego Szpitala Bellvitge, od kupowania uzależnionych jest 7 procent społeczeństwa.

Lekarze porównują zakupoholizm do narkomanii. Osoba uzależniona nie jest w stanie oprzeć się pokusie kupowania. Jednak satysfakcja z nabycia produktu trwa krótko i żeby ponownie poczuć się szczęśliwym, chory wraca do sklepu i znowu kupuje.

Autorzy badań przypominają, że kupując, powinniśmy przechodzić przez cztery fazy: zauważenie przedmiotu, ocena jego przydatności, sprawdzenie ceny i zapłata. Jak wyjaśnia psycholog Sergio Garcia, zakupoholik koncentruje się tylko na pierwszej z nich. "Osoby te dają się ponieść pierwszemu wrażeniu. Tak, jakby były zniewolone i zawsze potem znajdują uzasadnienie swojej decyzji" - mówi psycholog.

Badania nad uzależnieniem od zakupów trwały 10 lat. Wynika z nich, że za patologią kryją się zwykle problemy emocjonalne i niska samoocena. Lekarze ostrzegają, że coraz więcej osób uzależnienia się od zakupów w internecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy