Reklama

Reklama

Przez 16 lat głodowała. Strajk dobiegł końca

Po niemal 16 latach dobiegł końca najdłuższy strajk głodowy w historii. Głodówka, jakiej poddała się aktywistka Irom Sharmila Chanu, była wynikiem sprzeciwu wobec łamania praw człowieka w Indiach. O sprawie pisze CNN.

Irom Sharmila Chanu rozpoczęła strajk głodowy w listopadzie 2000 roku po tym, jak 10 niewinnych osób zginęło na ulicach małego miasteczka Malom w stanie Manipur. Przechodnie zostali zastrzeleni przez oddziały paramilitarne. 

Sharmila nazywana była "żelazną damą z Manipuru" po tym, jak zdecydowała się nie jeść, aby walczyć z systemem. Kiedy do władz dotarła informacja o głodówce aktywistki, kobieta została aresztowana pod pretekstem próby samobójczej przez zagłodzenie. W Indiach samobójstwo jest przestępstwem. Przez 16 lat działaczka była aresztowana co najmniej 14 razy. W trakcie pobytu w areszcie była siłą karmiona przez kroplówkę. 

Reklama

W 2014 roku jej adwokat, Khaidem Mani, zakwestionował przepisy, na podstawie których Sharmila trafiła do więzienia. Sędzia orzekł, że nie było wystarczających dowodów na to, że próbowała popełnić samobójstwo, nakazując jej zwolnienie. 

Uważa się, że po zakończeniu głodówki Sharmila zainicjuje kampanię, w której wystartuje jako niezależna kandydatka w wyborach, które mają się odbyć w przyszłym roku w Manipurze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy