Reklama

Reklama

Przewodnicząca KE: Rosja używa energetyki jak broni

Ursula von der Leyen ogłosiła w Kiszyniowie dodatkowy pakiet wsparcia dla Mołdawii. To 200 milionów euro w pożyczkach i grantach. Pieniądze mają pozwolić na zabezpieczenie dostaw gazu. Szefowa Komisji Europejskiej mówiła także o rosyjskiej agresji na Ukrainę, dodając, że to zagrożenie również dla Mołdawii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Mołdawii, gdzie spotkała się z prezydent Maią Sandu. - Przyjechałam dzisiaj tutaj by pokazać, że Unia Europejska stoi po waszej stronie - powiedziała podczas konferencji prasowej.

- Rosja kontynuuje brutalną wojnę przeciwko Ukrainie, atakując kluczową infrastrukturę energetyczną. To akty okrucieństwa, powodujące chaos na światowym rynku energetyki, poprzez wykorzystywanie energetyki jako broni - zaznaczyła von der Leyen.

- To są zagrożenie również dla Mołdawii. Ale wiedźcie, że europejska solidarność z Mołdawią jest niewzruszona - dodała.

Reklama

200 milionów euro pomocy dla Mołdawii

Szefowa KE poinformowała o pakiecie wsparcia dla Mołdawii, który ma pozwolić na zabezpieczenie dostaw gazu. To 200 milionów euro. 100 milionów w pożyczkach i 100 w grantach. Ponadto Unia udzieli Mołdawii dodatkowego wsparcia budżetowego w kwocie 50 milionów euro.

- Mołdawia nie jest tylko naszym przyjacielem i partnerem, ale także kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej. Jest częścią naszej europejskiej rodziny - podkreślała przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy