Reklama

Reklama

Przeszukanie rezydencji Kseni Sobczak. Córka mentora Putina uciekła z Rosji

Celebrytka Ksenia Sobczak, w której rezydencji władze przeprowadziły w środę przeszukanie, uciekła przez Białoruś na Litwę - poinformował niezależny portal Meduza. 40-latka to znana dziennikarka i polityk, córka byłego mera Petersburga Anatolija Sobczaka, dawnego mentora Władimira Putina. W 2018 r. startowała przeciwko Putinowi w wyborach prezydenckich, otwarcie sprzeciwiając się aneksji Krymu.

Początkowo media informowały, że przeszukanie w podmoskiewskim domu 40-letniej Sobczak, przeprowadzono wyłącznie z uwagi na aresztowanie Kiryła Suchanowa, dyrektora handlowego Ostorożno Media, którym celebrytka zarządza, a ona sama nie jest o nic podejrzewana. Portal Meduza podał jednak, że Sobczak miała być zatrzymana przez organy ścigania na lotnisku Wnukowo, skąd początkowo miała zamiar opuścić Rosję. Według mediów udało jej się jednak wyjechać przez Białoruś na Litwę.

Rosja. Przeszukanie rezydencji Kseni Sobczak. "Oni są wściekli"

Suchanow został zatrzymany we wtorek wieczorem w Moskwie w restauracji podczas spotkania z klientem, który chciał zapłacić za zakaz publikowania informacji na swój temat, stawiających go w negatywnym świetle. Przedstawiono mu zarzuty dotyczące oszustwa. Pozostałe szczegóły sprawy nie są znane.

Reklama

Sobczak oceniła zatrzymanie Suchanowa jako kolejne naciski na dziennikarzy w Rosji. "Nie mogą się do niczego dokopać i z tego powodu są wściekli" - napisała na Telegramie.

Ostorożno Media, którym zarządza Ksenia Sobczak, to projekt medialny, w który wchodzi sieć kanałów na Telegramie, studio podcastów, oraz sieci społecznościowe samej dziennikarki. Radio Swoboda podkreśla, że dzięki swojemu ojcu od dzieciństwa zna się z Putinem.

Po demonstracjach antyputinowskich w Moskwie w 2012 r. Sobczak poparła ruchy demokratyczne, w efekcie czego straciła pracę w państwowej telewizji i odtąd występuje w niezależnej telewizji internetowej W 2018 r., podczas startu w wyborach prezydenckich, otwarcie krytykowała rosyjską aneksję Krymu. Otrzymała niewiele ponad 1 proc. głosów.

Ksenia Sobczak to córka Anatolija Sobaczaka, mentora Putina

Anatolij Sobczak, demokratyczny polityk i reformator, był protektorem późniejszego prezydenta, który u jego boku rozpoczął karierę polityczną. W 1991 roku został doradcą Sobczaka, ówczesnego mera Petersburga. Szybko zasłużył sobie na miano szarej eminencji w petersburskim magistracie, zyskując coraz większy wpływ na lokalną administrację. 

W merostwie późniejszy prezydent był odpowiedzialny za kontakty z zagranicą, a w 1994 roku został pierwszym zastępcą mera. Putin swego czasu nazwał zmarłego w lipcu 2000 roku Sobczaka swoim nauczycielem i przyjacielem. 

W 1997 r. domniemane nieprawidłowości z okresu jego rządów w Petersburgu stały się przedmiotem śledztwa prokuratorskiego. Sobczak dzięki pomocy Putina opuścił kraj i - okrężną drogą przez Helsinki - udał się do Paryża na leczenie. We Francji przebywał do 1999 r., kiedy to, również dzięki wstawiennictwu Putina, który w międzyczasie objął urząd premiera Rosji, śledztwo umorzono, a Sobczak mógł wrócić do kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy