Reklama

Reklama

​Przesunięto wskazówki Zegara Zagłady. 100 sekund do katastrofy

Tylko 100 sekund dzieli nas od katastrofy - poinformował zarząd "Bulletin of the Atomic Scientists", przesuwając wskazówki Zegara Zagłady. Według jego wskazań jesteśmy bliżej anihilacji niż kiedykolwiek.

Zegar Zagłady stworzony został w 1947 roku. Jego wskazówki ustawiono wówczas na siedem minut do północy, gdzie północ oznacza zagładę ludzkości. Pierwotna koncepcja zakładała, że jej przyczyną będzie wojna nuklearna, jednak z czasem dodano też inne powody możliwej apokalipsy, jak zmiany klimatu, czy zdobycze biologii i technologii zdolne powodować nieodwracalne szkody. Dotychczas wskazówki zegara przesuwane były 23 razy, a decyzje podejmowały rada naukowa i rada bezpieczeństwa "Bulletin of the Atomic Scientists". W ich składzie znajduje się 13 noblistów.

Reklama

"Ludzkość nadal boryka się z dwoma jednoczesnymi zagrożeniami egzystencjalnymi - wojną nuklearną i zmianami klimatu - które są spotęgowane przez multiplikator zagrożeń, cyberaktywną wojnę informacyjną, która podważa zdolność społeczeństwa do reagowania. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego jest tragiczna" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w związku z przesunięciem wskazówek.

Dwa zagrożenia naszej egzystencji

Zostały one przesunięte o 20 sekund i teraz pokazują 100 sekund do północy, czyli do zagłady. "Czyniąc to, członkowie zarządu wyraźnie ostrzegają liderów i obywateli na całym świecie, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego jest teraz bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek, nawet u szczytu zimnej wojny" - napisali naukowcy, podkreślając, że przynosząca kres ludzkości wojna nuklearna jest realną możliwością, a rządy i inne instytucje nie sprostały temu wyzwaniu.

"Od północy dzieli nas 100 sekund. Właśnie wyrażamy, jak mało dzieli świat od katastrofy w sekundach - nie godzinach, nawet nie minutach. Stawiamy teraz czoła prawdziwej sytuacji kryzysowej - absolutnie nieakceptowalnemu stanowi spraw świata, który wyeliminował jakikolwiek margines błędu, czy dalsze opóźnienia" - podkreśliła szefowa biuletynu Rachel Bronson, udzielając wywiadu CNN.

Zdaniem badaczy świat jest obecnie bliżej zagłady niż w czasach zimnej wojny, gdy Ameryka i Związek Radziecki dysponowały potężnym arsenałem nuklearnym. Międzynarodowe narzędzia mające kontrolować zagrożenia klimatyczne i nuklearne są rozmontowywane i nie zastępuje się ich niczym nowym, pozostawiając świat w stanie rosnącego zagrożenia.   

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy