Reklama

Reklama

Prześladowania w rosyjskich więzieniach. Ukraina chce sankcji

Minister sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko zapowiedział, że Ukraina zwróci się do swych partnerów zagranicznych o objęcie sankcjami osób, które łamią prawa ukraińskich więźniów przetrzymywanych w rosyjskich aresztach i więzieniach.

"Chcemy stworzenia oddzielnej listy sankcyjnej osób odpowiedzialnych za porwania, pozbawianie wolności oraz tortury ukraińskich obywateli, więźniów politycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej" - powiedział minister.

"Będziemy naciskali, by sankcje zostały zastosowane wobec organizatorów tego procederu, a jest to najwyższe kierownictwo Rosji, oraz jego wykonawców: konkretnych sędziów, prokuratorów, by ludzie ci poczuli odpowiedzialność za nieludzkie zbrodnie wobec Ukraińców" - wyjaśnił Petrenko.

Minister poinformował, że Ukraina będzie też nalegała, by Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zajął się jej pozwem przeciwko Rosji w tej sprawie w trybie natychmiastowym. "Ukraińcy są prześladowani w Federacji Rosyjskiej ze względu na narodowość, religię i poglądy polityczno-społeczne" - zaznaczył Petrenko.

Reklama

Pozew do ETPCz

W ub. tygodniu Kijów skierował do ETPCz pozew przeciwko Moskwie w sprawie naruszania praw Ukraińców będących więźniami politycznymi w Rosji. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

Pozew dotyczy 71 ukraińskich więźniów w Rosji, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Wśród nich jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję i skazany tam na 20 lat więzienia. W skierowanym w piątek do Rosji apelu oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) wzywał do zaprzestania stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec Sencowa, który od połowy maja prowadzi strajk głodowy.

Ukraina zamierza także wystąpić do ETPCz z pozwem przeciwko Rosji w związku z nielegalną masową wysyłką obywateli Ukrainy i innych państw z zaanektowanego Półwyspu Krymskiego.Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne