Reklama

Przerwa w rozmowach o kopalni Turów. "Delegacje już się rozstały"

W rokowaniach o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów nastąpiła w czwartek wieczorem przerwa. Rozmowy będą kontynuowane w piątek od rana.

- Delegacje już się rozstały. Rozmowy ze stroną czeską będą kontynuowane w piątek od samego rana - powiedziała Anna Nahajska z Wydziału Komunikacji Medialnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Dodała, że w tej chwili nie można powiedzieć nic na temat dotychczasowego przebiegu negocjacji. - Prace wciąż trwają i na tym etapie nie komentujemy sprawy - stwierdziła.

Czytaj w serwisie INTERIA BIZNES Turów. Czechy i Polska gaszą pożar

Reklama

Polsko-czeskie negocjacje

W czwartek w Pradze rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów. Ze strony polskiej biorą w nich udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Minister środowiska Czech Richard Brabec podkreślił na konferencji prasowej, że intencją Czechów nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów. Obaj ministrowie zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

Zobacz też: Duda przypomniał prezydentowi Niemiec o stratach

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy