Przełomowy moment dla państw bałtyckich. "Wizja szantażu za nami"

Oprac.: Paweł Sekmistrz
- Uroczystość ma charakter przełomowy - mówił w Wilnie Andrzej Duda, komentując przyłączenie Litwy, Łotwy i Estonii do europejskiej sieci energetycznej. - Dzisiaj na naszych oczach tworzy się historia - komentowała szefowa KE Ursula von der Leyen, wskazując na uniezależnienie się krajów od Rosji. Z kolei prezydent Litwy podkreślił, że "wizja presji politycznej i szantażu wreszcie jest za nami".

Synchronizacja elektroenergetyczna Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem kontynentalnej Europy wzmacnia bezpieczeństwo i suwerenność Polski - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w niedzielę w Wilnie w ceremonii przyłączenia państw bałtyckich do europejskiej sieci energetycznej CESA (Continental Europe Synchronous Area).
Wraz z prezydentami: Litwy, Polski, Łotwy i Estonii w uroczystościach biorą też udział przedstawiciele Komisji Europejskiej: szefowa KE Ursula von der Leyen oraz komisarze ds. obronności Andrius Kubilius i ds. energii Dan Joergensen.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ocenił, że to "historyczna chwila, która oznacza koniec długiej drogi, jaką przebyły Litwa, Łotwa i Estonia". - Od teraz osiągnęliśmy pełną niezależność energetyczną. Wizja presji politycznej i szantażu wreszcie jest za nami. Litwa wraz z Łotwą i Estonią podejmuje część wspólnej odpowiedzialności za kontrolę częstotliwości - powiedział.
Kraje bałtyckie w europejskiej sieci energetycznej
Nauseda przekazał, że kolejnym celem jest budowa ważnych strategicznie połączeń elektrycznych, między innymi do 2030 roku ukończenie budowy polsko-litewskiego połączenia Harmony Link, co - jak zaznaczył Nauseda - "przyczyni się do stabilnych operacji synchronizacji i handlu energią elektryczną, zapewniając konkurencyjne ceny dla obywateli i przemysłu".
- Połączenia pomiędzy systemami energetycznymi krajów sąsiednich są niezbędne w zakresie solidarności i wsparcia awaryjnego, jak również dobrze funkcjonującego rynku wewnętrznego - powiedział z kolei Andrzej Duda. Zastrzegł jednak, że same w sobie nie są one "wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, czego dowodem są częste uszkodzenia infrastruktury cyfrowej i elektroenergetycznej na Morzu Bałtyckim".
- Dlatego dzisiejsza rozmowa skupia się m.in. na konieczności wzmocnienia ochrony naszej infrastruktury energetycznej, naszych połączeń podwodnych, naszych aktywów, obiektów na morzu, ale również naszych sieci i elektrowni - mówił prezydent Duda. Dodał, że kraje Trójmorza mają nadzieję "na jeszcze bardziej znaczące zaangażowanie Komisji Europejskiej".
Andrzej Duda podkreślił, że trzeba również "wypracować strategiczne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, wspierać Ukrainę i wzmacniać politykę sankcji wobec Rosji". - Są to tematy naszych dzisiejszych rozmów, ale także kluczowe tematy dla 10. Szczytu i Forum Biznesowego Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w kwietniu tego roku w Polsce - powiedział Duda.
Ursula von der Leyen: Kraje bałtyckie uzyskują niezależność od Rosji
Podczas uroczystości głos zabrała również Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wskazała, że to "niezwykły dzień na wizytę w Wilnie, niezwykły dzień dla Litwy, Łotwy i Estonii". - Wspaniały dzień dla całej Europy. Dzisiaj na naszych oczach tworzy się historia. Kraje bałtyckie uzyskują niezależność energetyczną, zyskują niezależność od Rosji - mówiła.
- To wszystko było tego warte. A to dlatego, że dzisiaj nie rozmawiamy tylko o energii (...), synchronizacja dotyczy przede wszystkim suwerenności - podkreślała von der Leyen.
Andrzej Duda w Wilnie. Uroczystość "ma charakter przełomowy"
Przed wylotem do Wilna Duda przekonywał, że niedzielna uroczystość "ma charakter przełomowy". - To osobiście dla mnie bardzo ważny moment, bo cały proces związany z synchronizacją, zbudowaniem polsko-litewskiego mostu energetycznego, rozpoczął się jeszcze w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego, który realizował to z ówczesnym prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem - mówił prezydent Polski.
Andrzej Duda przypomniał, że wówczas - jako minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego - towarzyszył mu podczas podpisywania dokumentów.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!