Reklama

Przełomowe badanie naukowców. Stworzyli myszy z komórek samców

Naukowcy przeprowadzili kolejne, nowatorskie badania. Udało się im stworzyć myszy z komórek samców. Z ich ogonów pobrano komórki skóry, które zostały przekształcone w komórki jajowe. Na świat przyszło jednak mało żywych myszy. Badacze mają jednak nadzieję, że za kilka lat będzie to również szansa na posiadanie dziecka przez ludzkie pary jednopłciowe.

Naukowcy po raz pierwszy stworzyli myszy, które mają dwóch ojców. Zespół kierowany przez profesora biologii genomu Katsuhiko Hayashi na uniwersytecie w Osace w Japonii wytworzył jajka z komórek skóry samców, które po wszczepieniu samicom skutkowały narodzinami zdrowych mysz. 

Badania, które są kulminacją wielu lat pracy laboratoryjnej, przedstawiono 15 marca w czasopiśmie naukowym "Nature". Ten sposób może przyczynić się w przyszłości do zwiększenia możliwości leczenia niepłodności, w tym dla par tej samej płci - donosi CNN. Dodano, że możliwe, że pomoże w zapobieganiu wyginięciu zagrożonych zwierząt. 

Reklama

Eksperci jednak studzą zapał i ostrzegają. Trzeba jeszcze wielu lat, aby wyhodowane komórki mogły zostać wykorzystane do tworzenia ludzkich zarodków w laboratorium. 

Profesor podkreśla, że może to zająć 10 lat lub nawet więcej. - Nawet jeśli (takie rozwiązanie - red.) zostanie zastosowane, nigdy nie wiemy, czy jaja są wystarczająco bezpieczne, aby wyprodukować dziecko - zaznaczył Hayashi. 

Nowy eksperyment naukowców. Stworzyli myszy z dwóch ojców

Komórki skóry zostały pobrane z ogonów samców myszy laboratoryjnych. Podobnie jak u ludzi, zawierają one chromosom X i Y. Następnie przekształcili je w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste. Takie komórki hodowane są w laboratorium, wtedy kilka nich traci chromosom Y, który, jak wyjaśnia profesor, nie jest niezbędny do wzrostu tego konkretnego typu komórek, generując komórki XO. 

Naukowcy wyhodowali komórki XO i zauważyli, że w wyniku błędu w podziale, w niektórych przypadkach rozwinęły się dwa chromosomy X, co czyni je żeńskimi. Poddanie XO działaniu środku o nazwie rewersyna spowodowało, że liczba komórek XX się zwiększyła. 

Następnie przekształcono komórki XX w pierwotne komórki zarodkowe, "prekursory jajeczek i plemników, które zostały zaprogramowane za pomocą sygnałów zmieniających je w komórki jajowe. Po zapłodnieniu plemnikiem i wszczepieniu do macicy myszy, jaja wytwarzały żywe potomstwo" - podkreśla przebieg badania CNN.

Rod Mitchell, profesor endokrynologii rozwojowej w MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji, który nie brał udziału w badaniach zaznaczył, że potencjalne zastosowanie u ludzi powinno jeszcze poczekać. W badaniu na myszach bardzo mało zarodków wygenerowanych przy użyciu ich komórek przełożyło się na żywe potomstwo - tylko siedem z 630 embrionów. - Końcowe etapy wymagane do przekształcenia komórek zarodkowych w jaja nie zostały wiarygodnie odtworzone przy użyciu komórek ludzkich - podkreślił. 

Dzieci z jednopłciowych par ludzi a kwestie etyczne

Chociaż nowatorskie badanie nie przyniosło stuprocentowych sukcesów, to nadal daje nadzieję na dziecko np. dla rodziców tej samej płci. 

- Tworzenie dzieci z ludzkich par męsko-męskich będzie trudne zarówno z powodów technicznych, jak i etycznych - powiedział Hayashi, ale dodał, że jest to możliwe. 

Właśnie do kwestii etycznych odniósł się Glenn Cohen z wydziału prawa na Harwardzie. Stwierdził, że te badania "poruszyły drażliwe kwestie etyczne i prawne, nad którymi społeczeństwo musi zacząć się zastanawiać". - Co dzieje się ze wszystkimi stworzonymi, ale niewykorzystanymi embrionami? Czy tworzenie tak wielu potencjalnych ludzkich istnień wiedząc, że zdecydowana większość zostanie zniszczona lub bezterminowo przechowana, narusza etyczne normy szacunku? -  powiedział Cohen. 

Proces, dzięki któremu wytworzono myszy z genów ojców, mógłby również przyczynić się do ratowania zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Nie wiadomo jednak, czy zadziałałoby to w przypadku innych gatunków ssaków.

Czytaj też: Dentysta na NFZ. Jakie zabiegi przysługują ci za darmo?

Najszczęśliwszy kraj do życia leży niedaleko Polski. W czym tkwi sekret?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: myszy | Japonia | badanie | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy