Reklama

Reklama

Przełom ws. Korei Północnej? Trump gotowy na rozmowę

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę w rozmowie telefonicznej z przywódcą Korei Płd. Mun Dze Inem, że jest otwarty na rozmowy z Koreą Płn. w stosownym czasie - poinformowały służby prasowe południowokoreańskiego prezydenta.

Prezydenci ustalili, że rozmowy między Koreą Południową a Koreą Północną mogą doprowadzić do dialogu między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Trump zapowiedział również, że w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej Stany Zjednoczone nie będą podejmowały działań militarnych. Prezydent USA zapowiadał już wcześniej, że wspólne manewry sił USA i Korei Południowej zostały odłożone ze względu na olimpiadę.

Dzień wcześniej delegacje obu państw koreańskich uzgodniły, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą "aktywnie współpracować" podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu.

Reklama

W połowie grudnia sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że jego kraj jest gotów rozpocząć dialog z Koreą Północną, co Kreml przyjął z zadowoleniem. Jednak dzień później Biały Dom zastrzegł, że ze względu na ostatni test rakietowy Korei Północnej uważa obecny moment za niewłaściwy na podjęcie negocjacji.

Dotąd administracja Trumpa podkreślała, że rozmowy będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim w Pjongjangu zrezygnuje z broni jądrowej. Rosja i Chiny, które apelują o podjęcie dialogu z Koreą Północną, przyjęły z zadowoleniem nawiązanie dialogu między Seulem i Pjongjangiem.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy