Reklama

Reklama

​Przedstawiciel irackich Kurdów: Lider IS al-Bagdadi prawie na pewno żyje

Na 99 procent przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi żyje - oświadczył w poniedziałek Lahur Talabany, wysoki rangą przedstawiciel władz irackiego Kurdystanu odpowiedzialny za walkę z terroryzmem.

Według niego szef IS przebywa w rejonie na południe od Ar-Rakki, nazywanej stolicą IS w Syrii.

"Zdecydowanie Bagdadi żyje. Nie zginął. Mamy informacje, że żyje. Uważamy, że żyje na 99 procent" - powiedział agencji Reutera Talabany. "Proszę nie zapominać, że działał on już w czasach Al-Kaidy w Iraku i potrafi ukrywać się przed służbami bezpieczeństwa" - wskazał.

Irackie siły bezpieczeństwa po trzech latach wyparły niedawno dżihadystów z IS z Mosulu na północy Iraku; ta radykalna sunnicka organizacja zbrojna jest teraz atakowana w Rakce na północy Syrii - zwraca uwagę Reuters. To Bagdadi w czerwcu 2014 roku w Mosulu proklamował kalifat o nazwie Państwo Islamskie na okupowanych wówczas terenach w Iraku i Syrii.

Reklama

Talabany poinformował, że IS, pomimo słabego morale, wciąż zmienia taktykę. Według niego jeszcze trzy do czterech lat może zająć całkowite wyeliminowanie tego ugrupowania. Zastrzegł jednak, że po porażce Państwo Islamskie odrodzi się i będzie przypominało "Al-Kaidę na sterydach".

W zeszłym tygodniu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że posiada "sprawdzone informacje o zabiciu" przywódcy IS, ale więcej szczegółów o jego śmierci nie podano. Rzecznik Pentagonu oświadczył wówczas, że USA nie mają informacji, aby móc potwierdzić śmierć Bagdadiego.

Irańska agencja prasowa Mehr oraz rosyjskie media donosiły 11 lipca, że terroryści IS potwierdzają, iż ich przywódca nie żyje. O jego śmierci nie poinformowała jednak powiązana z IS propagandowa agencja Amak.

22 czerwca rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Oleg Syromołotow oświadczył, że jest wysoce prawdopodobne, że Bagdadi nie żyje. Według rosyjskiego ministerstwa obrony przywódca IS zginął 28 maja w rosyjskim nalocie niedaleko Rakki, gdzie odbywało się posiedzenie kierownictwa IS. 29 czerwca śmierć al-Bagdadiego potwierdził Ali Szirazi, przedstawiciel najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL