Reklama

Protesty w Paryżu. Policja użyła gazu łzawiącego

W Paryżu trwają protesty przeciwko reformie emerytalnej. W czwartek policja użyła tam gazu łzawiącego wobec zamaskowanych i agresywnych demonstrantów. Jak oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, rząd będzie wdrażał tę reformę w duchu dialogu, ale z determinacją.

Prezydent Francji, który przebywa w Barcelonie, gdzie spotkał się z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, powiedział, że plan zmiany systemu emerytalnego jest "demokratycznie zaprezentowany i zatwierdzony", a przede wszystkim "sprawiedliwy i odpowiedzialny".

Władza będzie go wdrażać "z szacunkiem, w duchu dialogu, ale z determinacją i odpowiedzialnością" - dodał prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z hiszpańskim premierem.

Emmanuel Macron z apelem do Francuzów o pokojowe demonstracje

Macron zaapelował do Francuzów, by demonstrowali w sposób pokojowy, wyraził też nadzieję, że strajk odbędzie się bez aktów przemocy, wandalizmu i zniszczeń.

Reklama

Rząd Francji obawiał się, że podczas protestów dojdzie do zamieszek, więc ponad 10 tys. policjantów i żandarmów, w tym 3,5 tys. funkcjonariuszy w samym Paryżu, zostało zmobilizowanych, by nadzorować demonstracje.

Strajk objął rafinerie, koleje, transport miejski, szkoły, sektor energetyczny i publiczny, a nawet część policji oraz MSZ. Protesty odbywają się nie tylko w stolicy kraju, ale także innych miastach. Przeciw reformie demonstranci walczą także m.in. w Rennes w Bretanii.

Przedstawiony przez premier Elisabeth Borne plan podniesienia wieku emerytalnego, z 62 do 64 lat, wywołał protesty związkowców, opozycyjnej lewicy i skrajnej prawicy, a wedle statystyk nie ma poparcia około dwóch trzecich Francuzów. Plan reformy ma być jeszcze przedmiotem debaty w parlamencie, a rządząca koalicja może tam liczyć na poparcie centroprawicowej partii Republikanie. 

Czytaj też: Francja: Strzelanina w Paryżu. Są ofiary śmiertelne, kilka osób poważnie rannych

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paryż | protesty | gaz łzawiący | policja | demonstracje

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy