Reklama

Reklama

Problemy Twittera w Rosji. Przedstawiciele władz ostrzegają

Roskomnadzor, urząd zajmujący się regulacją mediów i internetu w Rosji, rozpoczął w środę spowalnianie prędkości działania w kraju serwisu społecznościowego Twitter. Rzecznika Kremla odniósł się od sprawy na codziennym briefingu dla prasy.

Jeśli Twitter nadal będzie ignorował wymogi przewidziane w rosyjskim prawie, to możliwe są dalsze "środki oddziaływania", łącznie z zablokowaniem serwisu - oświadczył Roskomnadzor.

Szczegóły komunikatu

Regulator wyjaśnił w komunikacie, że prędkość działania Twittera zostanie spowolniona na 100 proc. urządzeń mobilnych i na 50 proc. urządzeń stacjonarnych.

Urząd oświadczył, że mimo jego żądań Twitter nie usunął łącznie 3168 materiałów zawierających treści zakazane. Wśród tych materiałów ponad 2,5 tys. zawierało "wezwania do nastolatków, by popełniali samobójstwa", 450 materiałów - pornografię dziecięcą, a 149 - informacje na temat zażywania narkotyków.

Reklama

Stanowisko Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że internauci w Rosji "powinni mieć dostęp do wszystkich światowych zasobów" internetu. Niemniej, organy nadzorcze pracują po to, by serwisy te "działały na płaszczyźnie prawa i respektowały przepisy Federacji Rosyjskiej na jej terytorium" - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla prasy.

- Nie mamy żadnej chęci, by blokować Twittera, ale uzasadnione jest podejmowanie kroków, aby zmusić firmy do przestrzegania prawa - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Przedstawiciel Kremla powiedział także, że nie potwierdzają się doniesienia o problemach z działaniem stron internetowych rosyjskich instytucji państwowych, w tym strony Kremla. - U nas wszystko się otwiera - wyjaśnił, dodając, że sam teraz siedzi przed komputerem.

Pieskow zapowiedział, że jeśli doszło do zakłóceń, to poinformuje o tym ministerstwo łączności Rosji.

Oskarżenia pod adresem Twittera

1 marca br. Roskomnadzor oskarżył serwis o "notoryczne naruszanie ustawodawstwa rosyjskiego" i oznajmił, że Twitter od 2017 roku nie usunął ponad 2,8 tys. materiałów zawierających zakazane treści. Urząd oświadczył, że skierował dotąd do Twittera ponad 28 tys. żądań dotyczących usunięcia zakazanych informacji.

Rosyjski regulator nieraz wyrażał pretensje pod adresem Twittera i innych serwisów internetowych. W ostatnich tygodniach żądał od nich usuwania apeli zachęcających nastolatków do udziału w opozycyjnych demonstracjach.

Przed rokiem sąd na żądanie Roskomnadzoru nałożył grzywnę na Twittera i Facebooka za odmowę zlokalizowania w Rosji danych użytkowników tych serwisów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy