Reklama

Próba zamachu stanu w Turcji. Apel Junckera i Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wzywają do szybkiego przywrócenia porządku konstytucyjnego w Turcji.

Liderzy unijnych instytucji wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali między innymi, że Unia Europejska z niepokojem śledzi wydarzenia w Turcji. Głos w tej sprawie zabrała też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

"UE całkowicie popiera wybrany w Turcji demokratycznie rząd, instytucje i państwo prawa" - napisali we wspólnym komunikacie Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, którzy uczestniczyli w szczycie przywódców Azji i Europy w stolicy Mongolii, Ułan Bator.

Nie ma alternatywy dla zasad prawa

"Napięcia i wyzwania, przed którymi stoi obecnie Turcja, nie mogą być rozwiązywane zbrojnie. Nie ma alternatywy dla demokracji i zasad prawa" - powiedział Tusk na zakończenie szczytu.

Reklama

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że w Turcji jeszcze jest daleko do stabilizacji i jest za wcześnie, aby spekulować o konsekwencjach politycznych tych dramatycznych wydarzeń , do których doszło u "czołowego partnera" Unii Europejskiej.

Turcja jest ważnym partnerem dla Unii Europejskiej, między innymi w kwestii walki z napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Ankara też od wielu lat aspiruje do członkostwa w strukturach unijnych.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy