Reklama

Reklama

Próba jądrowa podczas manewrów Zapad-2017? Oświadczenie USA

​Dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, generał Ben Hodges, powiedział, że w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad-2017 brało udział 40 tys. żołnierzy. Dodał, że w ich trackie nie przeprowadzono próby jądrowej.

Ben Hodges powiedział, że Moskwa w oficjalnych komunikatach zaniżyła liczbę żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach, aby uniknąć wpuszczenia na nie międzynarodowych obserwatorów i ewentualnych kontrowersji. Strona rosyjska twierdzi, że manewrach wzięło udział 12,7 tys. żołnierzy i były one "ściśle defensywne".

Manewry Zapad-2017 zakończyły się 21 września. Jednak, według ukraińskiego generała Wiktora Mużenki, rosyjskie oddziały wciąż pozostają na terytorium sąsiedniego państwa.

Manewry zorganizowane na Białorusi przez Mińsk i Moskwę wywołały wiele kontrowersji wśród sąsiadów obu krajów i wśród państw członkowskich NATO. W ocenie zachodnich ekspertów, Rosja i Białoruś podejmowały w trakcie manewrów takie działania, które można było uznać za prowokacyjne i wskazujące na przygotowywanie się obu krajów do wojny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy