Reklama

Reklama

Prezydent USA: Turcja musi wycofać żołnierzy z Iraku

Barack Obama zaapelował do Turcji by wycofała swych żołnierzy z Iraku oraz respektowała integralność terytorialną i suwerenność tego kraju. "Turcja musi uczynić więcej dla deeskalacji konfliktu w Iraku" - powiedział prezydent USA w rozmowie z prezydentem Turcji.

Jak poinformował Biały Dom, prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek przez telefon.

Na początku grudnia Turcja wysłała w rejon Mosulu na północy Iraku około 150 żołnierzy i 25 czołgów. Później część tych sił wycofała.

Strona turecka tłumaczyła, że kontyngent jest potrzebny do ochrony tureckich doradców wojskowych szkolących w obozie ochotników do walki z Państwem Islamskim, które opanowało Mosul. Ankara twierdzi, że stacjonowanie tam wojsk tureckich uzgodniono ze stroną iracką.

Reklama

Tymczasem rząd w Bagdadzie twierdzi, że przysłanie przez Turcję żołnierzy do obozu nieopodal Mosulu odbyło się bez jego wiedzy i zgody i stanowi naruszenie suwerenności Iraku.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali Mosul w czerwcu 2014 roku. Kontrofensywa wojsk irackich na miasto była wielokrotnie przekładana z powodu zaangażowania żołnierzy w walki w innych częściach kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy