Reklama

Reklama

Prezydent USA podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych staje się faktem. Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.

Zniesienie wiz do USA stało się możliwe dzięki temu, że odsetek odmów przyznania wiz Polakom - liczony corocznie na koniec września - spadł poniżej 3 proc.

Włączenie Polski do programu bezwizowego do końca bieżącego roku kilkukrotnie obiecywała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz na 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych.

Piątkowa decyzja Donalda Trumpa oznacza, że już tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz. To tylko kwestia przyjęcia tego programu i wdrożenia proceduralnych spraw - donosi korespondent RMF FM w Waszyngtonie.

Reklama

Oświadczenie Białego Domu

Biały Dom wydał w piątek komunikat, w którym podkreślił, że wdrożenie ruchu bezwizowego między Polską a USA to "ważny krok na drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i stosunków międzyludzkich".

"Dziś Prezydent Donald J. Trump zapowiada, że Departament Stanu formalnie nominował Polskę do programu bezwizowego" - głosi komunikat.

"Teraz, gdy Polska została wytypowana, resort bezpieczeństwa narodowego podejmie konieczne kroki tak szybko jak to możliwe, by ocenić wejście Polski do programu. Jeśli Polska będzie określona jako kraj (należący do) programu Visa Waiver, jej obywatele będą mogli podróżować bez wizy do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych" - czytamy w oświadczeniu.

"Relacje dwustronne między USA i Polską nigdy nie były silniejsze, a to będzie godnym uwagi dokonaniem obydwu krajów" - podsumował Biały Dom.

Polski prezydent dziękuje

- Procedura ruszyła. To oznacza, że od strony polskiej wszystkie wymogi zostały spełnione i zatwierdzone przez amerykańską administrację. Będzie musiał się jeszcze wypowiedzieć Kongres, ale to już tylko kwestie techniczne. Mówiono nam w Stanach, że jest to kwestia kilku-kilkunastu tygodni. Ogromnie się cieszę i jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że najkrótszy czas zakończenia procedur to pięć tygodni, jednak czasem trwa to i kilka miesięcy. Andrzej Duda liczy, że do końca roku Polacy będą już mogli podróżować bez wiz.

Reakcja rzecznika polskiego rządu

"Decyzja bardzo nas cieszy. Jest ona efektem dobrej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności wspólnej akcji zachęcającej do zdobywania wiz do USA" - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller .

Jak dodał, to właśnie wspólna akcja amerykańskiej ambasady i Polski "doprowadziły do dobrego wyniku w zakresie przyjmowania wniosków wizowych, a tym samym do zlikwidowania samych wiz".

Ambasada USA: To historyczny moment

"Biały Dom ogłosił dziś nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. To historyczny moment, to nasz wspólny sukces" - podkreśliła ambasada USA w Polsce.

Ambasador Georgette Mosbacher nagrała z tej okazji specjalne wideo:

"Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego" - poinformowała ambasada.

Czym jest program bezwizowy

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Programem objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu .

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy