Reklama

Reklama

Prezydent USA jest skłonny do użycia siły w obronie Tajwanu

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że byłby skłonny do użycia siły, by bronić Tajwanu - podała agencja Reutera. Biden dodał, że Stany Zjednoczone wspólnie z innymi krajami starają się zapewnić, że "Chiny nie będą mogły użyć siły przeciwko wyspie".

Przebywający z wizytą w Japonii prezydent USA ocenił, że Chiny ryzykują, wysyłając swoje samoloty wojskowe w pobliże Tajwanu.

Zobacz też: Wojna w Ukrainie. "Spiegel": Wojska rosyjskie wspierane przez ekstremistów

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. USA, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

Reklama

USA sprzeciwiają się też możliwości jednostronnej zmiany status quo, a wewnętrzne prawo zobowiązuje je do pomocy Tajwanowi w samoobronie. Waszyngton od lat stosuje zasadę "strategicznej niejednoznaczności" i nie deklaruje wprost, czy wysłałby wojsko do obrony Tajwanu w razie chińskiego ataku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy