Reklama

Reklama

Prezydent Ukrainy: Cofnięcie sankcji wobec Nord Stream 2 będzie klęską dla Bidena

​Cofnięcie sankcji z rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 będzie klęską dla USA i dla przywódcy tego kraju, Joe Bidena - ocenił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Byłoby to duże zwycięstwo geopolityczne Moskwy i przegrupowanie sił - dodał.

Zełenski powiedział, że spotkanie prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina jest potrzebne, a kwestie dotyczące Ukrainy będą na nim poruszone w zakresie uzgodnionym z Kijowem.

Ocenił jednak, że z tym spotkaniem mogą się wiązać pewne zagrożenia. - Na przykład teraz uważam, że jest duże ryzyko, że USA mogą znieść sankcje. (...) Jest duże ryzyko, że (Rosja) może naciskać na USA albo dojdzie do jakichś uzgodnień i (USA) zdejmą sankcje z Nord Stream - powiedział.

"To będzie porażka Bidena"

- Uważam, że będzie to porażka USA i osobista porażka prezydenta Bidena. Mówię o tym otwarcie. To będzie znaczne geopolityczne zwycięstwo Federacji Rosyjskiej i nowe przegrupowanie sił i wpływu - dodał.

W środę USA nałożyły sankcje na niektóre statki i podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Administracja zdecydowała jednak o odstąpieniu od sankcji nałożonych na firmę budującą gazociąg, Nord Stream AG, oraz jej szefa Matthasa Warniga.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama