Reklama

Reklama

Prezydent Turcji skrytykował Stany Zjednoczone, Rosję i Iran

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan skrytykował w niedzielę Iran, Rosję i Stany Zjednoczone za ich obecność w Syrii i brak woli do odsunięcia od władzy tamtejszego prezydenta Baszara el-Asada.

"Jakie interesy mają w Syrii Rosja i Iran? Jakie interesy mają amerykańscy żołnierze noszący naszywki organizacji terrorystycznej?" - pytał Erdogan w przemówieniu z okazji obchodów 563. rocznicy zdobycia przez Turków Konstantynopola, przemianowanego na Stambuł.

Odniósł się w ten sposób do zdjęć zrobionych na północy Syrii, na których widać amerykańskich żołnierzy z naszywkami kurdyjskich sił na mundurach. Chodzi o symbole Ludowych Jednostek Samoobrony, podlegających Partii Unii Demokratycznej (PYD), którą tureckie władze uważają za organizację terrorystyczną z powodu związków z zakazaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Reklama

Uroczystości z wielkim rozmachem

Obchody zdobycia Konstantynopola w 1453 roku przez osmańskiego sułtana Mehmeda II Zdobywcę zorganizowano z wielkim rozmachem w całym kraju, ale najhuczniej zaplanowano je w samym Stambule. W dzielnicy Yenikapi zebrały się setki tysięcy ludzi, powiewających ogromnymi narodowymi flagami i podziwiających pokazy akrobatyczne eskadry sił powietrznych.

W programie znalazły się ponadto: widowisko 3D przypominające zdobycie miasta, koncert orkiestry wojskowej złożonej z 563 muzyków oraz gigantyczny pokaz sztucznych ogni. Bezpieczeństwa strzegły wzmocnione siły policji i różnych służb z wykorzystaniem okrętu podwodnego, fregaty, pięciu śmigłowców, 40 snajperów i kilkudziesięciu psów - wyliczała turecka agencja prasowa Anatolia.

Przy okazji obchodów Erdogan zapowiedział, że pod koniec sierpnia oddany do użytku zostanie trzeci most na cieśninie Bosfor, który nosić będzie imię Selima I Groźnego, sułtana panującego na początku XV wieku. AFP zauważa, że od dojścia do władzy w 2002 roku islamsko-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana często nawiązuje do czasów potęgi Imperium Osmańskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy