Reklama

Reklama

​Prezydent Rosji: Operacja lądowa w Syrii wykluczona

W wywiadzie udzielonym w niedzielę 1. kanałowi rosyjskiej tv prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył możliwość operacji lądowej w Syrii i zapowiedział wykorzystanie najnowocześniejszej broni, "jeśli zajdzie taka potrzeba".

W wywiadzie dla programu "W niedzielę wieczór", który został już wyemitowany na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Putin przedstawił cele przyświecające rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

Chodzi o umocnienie reżimu prezydenta Baszara el-Asada jako jedynego ośrodka legalnej władzy w Syrii oraz o stworzenie warunków wyjściowych dla osiągnięcia kompromisu politycznego. "Jeśli siły zbrojne Syrii wykażą teraz swą siłę i determinację w zwalczaniu terroryzmu, to szanse na znalezienie kompromisu będą większe" - powiedział przywódca Rosji.

Reklama

"Udział naszych wojsk lądowych został z góry wykluczony i władze Syrii mają tego pełną świadomość" -­ podkreślił.

Prezydent Putin ujawnił, że rosyjska interwencja w Syrii była planowana od dawna i nie może być mowy o jakiejkolwiek spontaniczności działań. "Niezbędna informacja wywiadowcza jest dostarczana z centrum informacyjnego w Bagdadzie, które powstało z inicjatywy rosyjskiego Sztabu Generalnego oraz irackich i syryjskich czynników wojskowych" - powiedział.

Komentując użycie pocisków manewrujących typu Kalibr-NK (w terminologii zachodniej SS-N-27 Sizzler), które zostały wystrzelone w ubiegłym tygodniu z okrętów na Morzu Kaspijskim, prezydent Putin zaznaczył, że zaatakowanie pozycji Państwa Islamskiego przy użyciu nowoczesnych rakiet dalekiego zasięgu "miało pokazać, że po rosyjskiej stronie jest wola użycia wysoko zaawansowanej technologii, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Część pocisków miała nie dotrzeć do celu i spaść na terytorium Iranu - jak twierdzą amerykańskie czynniki wojskowe. Według oficjalnych rosyjskich źródeł do ataku użyto 26 pocisków manewrujących Kalibr-NK (w terminologii zachodniej SS-N-27 Sizzler), które wystrzelono z korwety rakietowej Dagestan oraz małych okrętów rakietowych Grad Swijażsk, Wielikij Ustiug i Uglicz. Po przebyciu około 1500 kilometrów trafiły one w wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów.

Prezydent Putin uważa, że zaangażowanie rosyjskie w Syrii nie spowoduje wzrostu zagrożenia terrorystycznego w Rosji. "Ryzyko ataków terrorystycznych w Rosji istnieje przez cały czas, niezależnie od tego, czy prowadzilibyśmy operację wojskową w Syrii, czy też nie" - oświadczył.

Odpierając zarzuty, że Rosja opowiedziała się po stronie nurtu szyickiego w islamie i weszła w konflikt z nurtem sunnickim (90 proc. wyznawców islamu), prezydent Rosji zaznaczył, że jego kraj nie faworyzuje żadnego z nich. "Rosja nie czyni różnicy między sunnitami i szyitami. Wszelkie próby przypisania nam takich intencji nie znajdują oparcia w faktach. Nie chcemy być włączeni w konflikty na tle religijnym w tym regionie" - oświadczył przywódca Rosji.

W Rosji żyje 18 mln wyznawców islamu. Wszyscy oni są wyznawcami islamu sunnickiego. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama