Reklama

Reklama

Prezydent Park zamieszana w skandal korupcyjny

Prokuratura Korei Południowej uważa, że prezydent Park Geun Hie jest zamieszana w skandal korupcyjny, który doprowadził w kraju do fali protestów i kryzysu politycznego - poinformowano w niedzielę. W sprawie korupcji trzy osoby usłyszały już zarzuty.

Prokuratura postawiła je bliskiej przyjaciółce szefowej państwa Czoi Sun Sil, oraz dwóm byłym doradcom Park. "Specjalny zespół śledczy na podstawie materiału dowodowego doszedł do wniosku, że prezydent, Czoi Sun Sil, Ahn Jong-beom i Jeong Ho Seong są w znacznym stopniu współwinni" - powiedział przedstawiciel prokuratury z Seulu na konferencji prasowej Lee Joung-rjeol.

Były współpracownik prezydent Park, Jeong, został oskarżony o ujawnienie tajnych informacji Czoi. 

Jak przypominają agencje, prezydent Park nie może usłyszeć zarzutów w tej sprawie, ponieważ chroni ją konstytucyjny immunitet. Mimo tego prokuratura zapewnia, że "będzie nadal badać sprawę, w którą zamieszana jest pani prezydent". Według południowokoreańskiej konstytucji urzędujący szef państwa nie może być sądzony, chyba że jest oskarżony o zdradę.

Reklama

Dzień wcześniej czwartą sobotę z rzędu tysiące mieszkańców Korei Płd. protestowało w stolicy kraju przeciwko prezydent Park i domagało się jej ustąpienia w związku ze skandalem korupcyjnym i politycznym. Według danych policji w demonstracji uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Prezydent znalazła się w opałach po wykryciu, że jej bliska znajoma Czoi, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga.

W związku z nasilającymi się protestami opozycja wywiera coraz większą presję na Park, aby ustąpiła ze stanowiska. W czwartek parlament przyjął prawo umożliwiające zbadanie skandalu przez specjalnego prokuratora. Pojawiają się też głosy, że jeśli Park nie zrezygnuje, wtedy podjęta zostanie próba odwołania jej z urzędu. Komentatorzy oceniają, że w związku z niedzielnymi komentarzami prokuratury taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.Kadencja Park trwa do 24 lutego 2018 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy