Reklama

Reklama

Prezydent odpowiada Jourovej. Spór o Sąd Najwyższy

- Ursula von der Leyen mówiła mi, że rozwiązania ws. zmian w Sądzie Najwyższym, które zaproponowałem, spotykają się z akceptacją. One zostały uchwalone, dziś są obowiązującym prawem. Uważam tę sprawę za załatwioną - powiedział prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News. Polityk odniósł się w ten sposób do słów Very Jourovej o polskim KPO. - Zrealizowaliśmy to, co ustaliliśmy z KE - dodał i podkreślił, że słowa wiceprzewodniczącej Komisji uznaje za "polityczny atak na Polskę".

W poniedziałek 4 lipca prezydent Andrzej Duda był gościem Piotra Witwickiego na antenie Polsat News w programie "Gość Wydarzeń". Polityk był pytany m.in. o słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, która oceniła, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym "nie wypełnia zobowiązań zawartych w polskim Krajowym Planie Odbudowy".

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Duda odpowiada Jourovej

Duda przyznał na wstępie, że słowa Jourovej są dla niego "zdumiewające". Jak podkreślił, wielokrotnie rozmawiał z Ursulą von der Leyen na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższej. Zdaniem prezydenta szefowa KE miała nie podnosić wątpliwości, o których mówi wiceszefowa Komisji. 

Reklama

Zdaniem polityka, instytucje unijne - w tym Komisja Europejska - "od bardzo dawna w sposób nieuprawniony wtrącają się w polskie sprawy". - Ja to, co dzieje się w tej chwili, odbieram jako czysto polityczny atak na Polskę, o profilu w gruncie rzeczy ideologicznym, który jest pozbawiony podstaw - powiedział prezydent.

- Przewodnicząca KE mówiła mi, że te rozwiązania, które zaproponowałem, spotykają się z akceptacją. One zostały uchwalone przez parlament, zostały przeze mnie podpisane w formie ustawy i dzisiaj stanowią obowiązujące prawo - dodał Duda, podkreślając, że kwestie negocjacji z Unią w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym uznaje za "zakończone".

Prezydent przypomniał również, że założeniem nowych przepisów było przede wszystkim rozwiązanie problemów wewnątrz Sądu Najwyższego. - Skutkiem ubocznym było rozwiązanie kwestii, które były podnoszone także przez TSUE czy Komisję Europejską - powiedział. - Liczę na zdrowy rozsądek w Komisji Europejskiej. To jest w tej chwili bardziej problem KE niż nasz, dlatego że myśmy zrealizowali to, co ustaliliśmy z Komisją Europejską - stwierdził Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń". 

Vera Jourova o KPO. "Ustawa Dudy nie spełnia kamieni milowych"

Słowa, o które był pytany Andrzej Duda, padły w czasie jednej z ostatnich sesji Parlamentu Europejskiego. Wiceszefowa KE odpowiadała na pytanie europarlamentarzysty Zielonych Daniela Freunda.

- Czy ustawa prezydenta Dudy spełnia kamienie milowe planu naprawczego? Nie, nie spełnia - odpowiadała Vera Jourova.

- Polska będzie musiała pochylić się nad tymi warunkami. Jeśli nie przygotuje wystarczającej odpowiedzi wpływającej na polski system sądownictwa, które będą korespondowały z kamieniami milowymi, to nie zapłacimy pieniędzy - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL