Reklama

Reklama

Prezydent Niemiec: Terror wdarł się do naszej stolicy

Prezydent Joachim Gauck zaapelował w niedzielę do Niemców w przemówieniu z okazji świąt Bożego Narodzenia o umiar i szacunek dla politycznych przeciwników, mimo zagrożenia atakami terrorystycznymi. Jego zdaniem obywatele mogą mieć zaufanie do państwa.

"Terror, który obserwujemy od lat na świecie, wdarł się nagle do naszej stolicy" - powiedział Gauck w przemówieniu telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę wieczorem w pierwszym programie stacji publicznej ARD.

"To co wydarzyło się na berlińskim jarmarku do głębi nas przeraziło i wzburzyło" - mówił prezydent, nawiązując do poniedziałkowego zamachu, w którym zginęło 12 osób, a ponad 50 odniosło obrażenia.

"Odczuwamy strach, lecz strach nie zapanował nad nami, odczuwamy bezsilność, lecz bezsilność nie sparaliżowała nas, odczuwamy gniew, lecz gniew nie zapanował nad nami. Zwarliśmy szeregi jako wspólnota tych, którzy bronią postaw humanitarnych" - zaznaczył Gauck.

Reklama

"W czasach terrorystycznych ataków nie powinniśmy pogłębiać rowów dzielących nasze społeczeństwo, nie powinniśmy też podejrzewać całych grup, ani obarczać odpowiedzialnością zbiorową polityków" - mówił prezydent.

Jak dodał, konieczne jest zachowanie umiaru i wykazanie szacunku dla politycznego przeciwnika. Jego zdaniem państwo niemieckie "zasługuje na zaufanie obywateli" - także obecnie, gdy "boryka się z nierozwiązanymi problemami".

Były pastor ewangelicki zwrócił uwagę, że chrześcijańskim przesłaniem Bożego Narodzenia jest miłość. To przesłanie może nas zainspirować do życia pełnego wrażliwości i skierowanego na pomoc innym. "Jeżeli tak się stanie, to gniew i złość nie przekształcą się w nienawiść" - powiedział Gauck. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy