Reklama

Reklama

Prezydent Milanović grozi wycofaniem wojsk z NATO. Chorwacki rząd zaprzecza

Chorwacja nie tylko nie wyśle żadnych sił, ale w przypadku eskalacji odwoła wszystkich swoich żołnierzy - stwierdził prezydent Zoran Milanović, komentując napiętą sytuacje na Ukrainie i deklaracje NATO w sprawie zwiększenia obecności wojsk Sojuszu w regionie. Deklaracjom prezydenta zaprzeczają przedstawiciele chorwackiego rządu.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović w rozmowie z RTL TV miał powiedzieć, że rewolucja na Ukrainie, na przełomie 2013 i 2014 roku była przewrotem, a dla Ukrainy nie ma miejsca w NATO.

Jak podają media, polityk stwierdził także, że Ukraina to skorumpowane państwo, a wydarzenia na Majdanie, które miały miejsce w 2014 roku, były "zamachem stanu", sprowokowanym przez Unię Europejską.

Milanović: Chorwacja nie wyśle żadnych sił

Kilka dni temu NATO poinformowało o wyjeździe chorwackiego kontyngentu z Polski oraz zapowiedziało przyjazd nowych żołnierzy.

Odnosząc się do tych doniesień, Milanović stwierdził, że "będąc głównodowodzącym chorwackiej armii, obserwuje raporty, zgodnie z którymi NATO zwiększa swoją obecność i wysyła różne okręty zwiadowcze". 

Reklama

- Nie mamy z tym nic wspólnego i gwarantuję, że nie będziemy mieli. Chorwacja nie tylko nie wyśle żadnych sił, ale w przypadku eskalacji odwoła wszystkich swoich żołnierzy - podkreślił polityk.

Rząd zaprzecza deklaracjom prezydenta Milanovicia

Wypowiedzi prezydenta spotkały się z ostrą reakcją przedstawicieli rządu. Minister spraw zagranicznych Gordan Grlić-Radman zapewnił w rozmowie z mediami, że Chorwacja pozostaje lojalna wobec NATO, a wypowiedzi prezydenta nie są deklaracją w imieniu całego państwa.

- Prezydent nie mówił w imieniu Chorwacji, tylko swoim własnym. Jesteśmy i pozostaniemy lojalni wobec NATO. Wszystko co robimy, robimy w konsultacji z naszymi parterami - tłumaczył szef MSZ na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak przypomina serwis Politico, decyzja o rozmieszczeniu wojsk NATO leży w gestii Ministerstwa Obrony, co zwiększa tylko zamieszanie wywołane wypowiedzią prezydenta.

Protest ukraińskiego MSZ

Słowa prezydenta Chorwacji wywołały również zdecydowany sprzeciw ukraińskiego MSZ, a Kijów żąda publicznego sprostowania wypowiedzi Zorana Milanovicia.

MSZ w Kijowie poinformowało we wtorek, że do resortu zaproszono ambasador Chorwacji na Ukrainie, której przekazano, że wtorkowe słowa prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia pod adresem państwa ukraińskiego są "absolutnie niedopuszczalne".

Wypowiedz prezydenta w sprawie rewolucji godności obraża pamięć Ukraińców i obcokrajowców, którzy oddali swoje życie dla europejskiej przyszłości Ukrainy - wskazano.

Wyrażono też "głębokie rozczarowanie" w związku z jego wypowiedziami, dotyczącymi członkostwa Ukrainy w NATO oraz braku pomocy Ukrainie na tle rosyjskiej agresji. Słowa prezydenta Chorwacji są odbiciem rosyjskiej propagandy - oceniło MSZ Ukrainy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy