Reklama

Reklama

Prezydent Litwy: Poprzemy Polskę w sprawie artykułu 4. NATO

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapowiedział poparcie dla Polski w sprawie uruchomienia artykułu 4. NATO w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Nauseda spotkał się w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii, Egilsem Levitsem i Alarem Karisem. O możliwości skorzystania z artykułu 4. NATO mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Dyskutujemy z Łotwą i w szczególności z Litwą, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO - przekazał w rozmowie z PAP.

- Jeżeli sytuacja (nielegalnej migracji na granicy z Białorusią - red.) będzie się nadal komplikowała, w każdej chwili należy uruchomić konsultacje w sprawie artykułu 4. NATO - wskazał Nauseda. Przypomniał, że każde państwo członkowskie Sojuszu może to zrobić w chwili zagrożenia.

Prezydent Litwy oświadczył, że "niepokoi pełna wojskowa integracja Białorusi z systemem rosyjskim". - To tworzy nowe wyzwania dla NATO. (...) NATO powinno wprowadzić korektę w swe plany, strategię i taktykę, jeżeli chodzi o region graniczący z Białorusią - powiedział Nauseda.

Reklama

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii w poniedziałek rozmawiali też z prezydentem Polski Andrzejem Dudą; wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na granicy UE z Białorusią i wyrazili solidarność z Polską.

Premier Morawiecki: Potrzebne są już konkretne kroki

O możliwości skorzystania z artykułu 4. NATO mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Dyskutujemy z Łotwą i w szczególności z Litwą, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO. To rozwiązanie, które przewiduje, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z państw sojuszniczych. Wydaje się, że jest to coraz bardziej potrzebne. Bo nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie - teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu - powiedział szef polskiego rządu w rozmowie z PAP.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje