Reklama

Prezydent: Liczę na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce

​Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Kanadzie, powiedział, że liczy na zwiększenie obecności sojuszniczych wojsk kanadyjskich w Polsce. W trakcie czterodniowej wizyty prezydent spotka się m.in. z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady.

Prezydent podkreślił, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje. 

"Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie" - podkreślił.

Polskie inwestycje w Kanadzie

Polski prezydent wierzy - jak powiedział - że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. "Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM" - mówił prezydent. 

Reklama

Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych. 

Polski prezydent wizytę rozpoczął od odwiedzenia miejsc ważnych dla Polonii i spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. Na wojskowym cmentarzu w miejscowości Niagara-on-the-Lake prezydent uczcił pamięć polskich żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej. Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii.

Jedyny polski cmentarz wojskowy

Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Andrzej Duda dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. "To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne" - dodał polski prezydent.

Przekazał też polską flagę opiekunom polskiego cmentarza.

Wcześniej, w Toronto prezydent Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim oraz kwiaty pod tablicą smoleńską.

W poniedziałek prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzą w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II, gdzie także przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Z Niagara-on-the-Lake Katarzyna Nocuń

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Kanada

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy