Reklama

Reklama

Prezydent Korei Południowej spotka się z siostrą Kim Dzong Una

Południowokoreański urząd prezydencki oświadczył, że prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotka się w sobotę z członkami północnokoreańskiej delegacji olimpijskiej, w tym z Kim Jo Dzong, która jest siostrą przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Władze Korei Północnej zawiadomiły stronę południowokoreańską, że Kim Jo Dzong i towarzyszące jej osoby przylecą prywatnym samolotem do Seulu w piątek wieczorem. Według urzędu prezydenckiego, Mun zje w sobotę lunch z delegacją z Północy.

Bez spotkania z USA

Pjongjang wykluczył jakąkolwiek ewentualność spotkania delegacji z przybyłym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em. "Nigdy nie żebraliśmy o dialog z USA i nie będziemy tego robić w przyszłości" - powiedział cytowany przez północnokoreańską agencję prasową KCNA dyrektor generalny w MSZ Korei Północnej Dzo Jong Sam.

Reklama

"Mówiąc jasno, nie mamy zamiaru spotykać się z przedstawicielami USA w trakcie pobytu w Korei Południowej. Celem wizyty naszej delegacji w Korei Południowej jest wyłącznie wzięcie udziału w olimpiadzie i uczczenie jej pomyślnego przebiegu" - dodał Dzo.

Pełniąca eksponowaną funkcję w aparacie propagandy 28-letnia Kim Jo Dzong i będący nominalną głową państwa 90-letni przewodniczący prezydium północnokoreańskiego parlamentu Kim Jong Nam będą siedzieć w loży honorowej na tym samym stadionie.

Wycieczki kluczem do poprawy stosunków

Południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia narodowego zadeklarowało w czwartek gotowość do rozmów na temat wznowienia wyjazdów turystycznych do regionu wypoczynkowego pod górą Kumgang w Korei Północnej.

"Uważamy wycieczki do Kumgang za projekt ważny dla stosunków wewnątrzkoreańskich" - napisało ministerstwo w przekazanym agencji Reuters oświadczeniu. Wycieczki te wstrzymano po zastrzeleniu tam południowokoreańskiego turysty przez północnokoreańskiego strażnika w 2008 roku. 

Jak zaznaczyło ministerstwo, warunkami wznowienia wycieczek są zapewnienie bezpieczeństwa turystów i zrealizowanie warunków, jakie wspólnota międzynarodowa postawiła Korei Północnej w odniesieniu do jej programu atomowego. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy