Reklama

Prezydent Korei Południowej grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Północną

Prezydent Korei Południowej grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Północną. Umowa obowiązuje od 2018 roku.

Prezydent Korei Płd. Yoon Suk-yeol zagroził w środę zawieszeniem porozumienia wojskowego z 2018 r. z Koreą Płn. - jeśli Pjongjang ponownie naruszy przestrzeń powietrzną jego kraju - poinformowała agencja Yonhap, powołując się na sekretarza prasowego prezydenta.

Yoon Suk-yeol wypowiadał się po tym, jak został poinformowany o posunięciach podejmowanych przeciwko północnokoreańskim dronom, które w ub. tygodniu naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej.

Twardy kurs wobec Korei Północnej

Jak relacjonuje Yonhap prezydent wezwał do budowy "przytłaczającego potencjału obronnego wykraczającego poza proporcjonalny poziom".

Reklama

Skrytykował przy tym reakcję armii południowokoreańskiej na ostatni incydent jako niewystarczającą. Część odpowiedzialności zrzucił na poprzednią administrację, zarzucając jej zbytnie poleganie na porozumieniu z 2018 r., które zakazuje wrogich działań w rejonach przygrancznych.

Yoon polecił ministrowi obrony stworzenie wojsk wyposażonych w wielozadaniowe drony zdolne m. in. do wykonywania zadań wywiadowczych, rozpoznania i wojny elektronicznej.

Agencja AP zauważa, że stosunki między obu państwami koreańskimi, które zawsze były napięte, zaostrzyły się jeszcze bardziej po objęciu w maju ub. r. urzędu przez Yoona zapowiadającego twardszy kurs wobec Pjongjangu.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna | Korea Południowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy