Reklama

Reklama

Prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Putina

Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina - podało Radio Swoboda. Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu poinformowało, że nie będzie on odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta. To już drugi znaczący gest polityka w ostatnich dniach.

Według informacji Radia Swoboda order Aleksandra Newskiego miał zostać wręczony Tokajewowi w trakcie międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Przyznawany jest przez prezydenta Rosji obywatelom kraju, a także zasłużonym dla rozwoju współpracy międzynarodowej obcokrajowcom. 

Biuro prasowe kazachskiego prezydenta zaznaczyło, że to nie pierwszy raz, gdy nie przyjmuje on odznaczenia przyznanego przez obce państwo. Wcześniej podjął taką decyzję m.in. podczas swojej wizyty w Kirgistanie.   

Reklama

Rzecznik Kremla zaprzeczył, że prezydent Kazachstanu miał zostać uhonorowany tym odznaczeniem. 

Kolejny wymowny gest

W trakcie piątkowego wystąpienia podczas jednego z paneli dyskusyjnych, w których uczestniczył także Władimir Putin, Kasym-Żomart Tokajew powiedział, że jego kraj nie uzna niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Separatystyczne republiki nazwał terytoriami "quasi-państwowymi".


Reklama

Reklama

Reklama