Reklama

Reklama

Prezydent Indonezji wzywa Rosję i Ukrainę do dialogu. "Zwrócę się do Putina"

Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział, że zwróci się do Władimira Putina o natychmiastowe zawieszenie broni w Ukrainie. Dodał, że będzie też wzywał władze rosyjskie i ukraińskie do rozpoczęcia dialogu na rzecz budowania pokoju między obydwoma walczącymi krajami.

- Trzeba powstrzymać wojnę i reaktywować globalne łańcuchy dostaw żywności - powiedział Widodo przed wyjazdem do Niemiec na szczyt państw G7.

Prezydent Indonezji powiedział także, że będzie zachęcał kraje G7 do wysiłków na rzecz pokoju w Ukrainie i znalezienia natychmiastowego rozwiązania globalnych kryzysów żywnościowych i energetycznych.

Wojna na Ukrainie. Zaostrza się kryzys żywnościowy

Z kolei minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi podkreślił, że produkty żywnościowe i nawozowe z Rosji i Ukrainy muszą zostać "ponownie zintegrowane na światowym rynku, pomimo wojny".

Reklama

"Konieczne jest zabezpieczenie korytarza zbożowego z Ukrainy oraz otwarcie eksportu żywności i nawozów z Rosji. Wszystkie kraje muszą powstrzymać się od działań, które dodatkowo zaostrzają ten kryzys żywnościowy" - oświadczył Marsudi w komunikacie.

Indonezja wcześniej potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraziła wyrazy współczucia dla Ukraińców. Mimo to Widodo w kwietniu odrzucił prośbę Kijowa o wsparcie Ukrainy bronią z Indonezji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy