Reklama

Reklama

​Prezydent Duda: Szkoły w Niemczech nie zapewniają adekwatnej nauki polskiego

Szkoły publiczne w Niemczech nie zapewniają nauki języka polskiego w sposób adekwatny do potrzeb, a to także wynikałoby z polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Monachium podczas spotkania z Polonią.

Prezydent Duda w Konsulacie Generalnym w Monachium odznaczył 12 osób za działalność polonijną.

Andrzej Duda podziękował Polonii za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym - jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne.

"Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, że w Niemczech szkoły publiczne zapewniają naukę języka polskiego w taki sposób, który byłby adekwatny do tego, co jest potrzebne, i tego, co wynika z zawartego traktatu" - powiedział prezydent.

Reklama

Przypomniał, że 17 czerwca minie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. "Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii - Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany" - mówił prezydent Duda.

"Mówię to z całą mocą, bo ten moment, kiedy na wysokim stopniu politycznym te tematy będziemy omawiali, zbliża się" - zaznaczył. Prezydent zapowiedział powstanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała o dotychczasowym dorobku traktatowym, o tym, jak był on realizowany. "Z całą pewnością, zaręczam, że ta kwestia będzie tam bardzo mocno poruszona" - zapowiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję na stworzenie w Monachium Instytutu Kultury Polskiej. Prezydent nawiązał także do statusu polskich nauczycieli uczących poza granicami Polski. Z myślą o nich także chcielibyśmy wprowadzić nowe rozwiązania ustawowe zbliżające ich sytuację do sytuacji nauczycieli w Polsce - mówił.

Prezydent dziękował Polonii także za dbanie o pamięć o polskiej historii. "Polska i polskość jest tutaj od setek lat" - podkreślił.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie został podpisany 17 czerwca 1991 r. w Bonn. Na czerwiec planowane są obchody 25-lecia podpisania tego traktatu z udziałem prezydenta Dudy i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Z Monachium Katarzyna Nocuń

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy