Reklama

Reklama

Prezydent Duda i premier Jordanii o powojennej odbudowie regionu

Prezydent Andrzej Duda z premierem Jordanii Hanim Al. Mulkim rozmawiali w niedzielę w Ammanie m.in. o możliwości przyszłej współpracy w odbudowie powojennej państw bliskowschodniego regionu - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Powiedział dziennikarzom, że polityczne spotkania prezydenta Dudy z królem Abdullahem II i premierem tego kraju, ministrem obrony Jordanii dotyczyły przede wszystkim kwestii poszukiwania dróg do pokoju na świecie. Zaznaczył, że rozmówcy prezydenta zgodzili się, że kluczem do pokoju w Syrii, między Palestyną i Izraelem, a także na Ukrainie jest poszukiwanie geopolitycznej stabilności.

Podkreślił, że jeśli chodzi o współpracę gospodarczą obecny był wątek współpracy w obszarze przemysłu obronnego. "Druga rzecz to współpraca, która się w przyszłości gdzieś na horyzoncie pojawia, czyli współpraca w odbudowie państw, w powojennej odbudowie państw tego regionu" - powiedział prezydencki minister.

Reklama

Podkreślił, że jest to ogromy potencjał dla firm polskich i jordańskich, by gdy zapanuje pokój, stworzyć pole do wspólnego uczestniczenia w jego odbudowie. Szczerski powiedział, że na ten temat polski prezydent rozmawiał z premierem Jordanii. Dodał, że jest wyzwaniem cywilizacyjnym przywrócenie zniszczonym terenom ich pierwotnego kształtu, a biznesowym - szansy na współpracę polsko-jordańską.

Według Szczerskiego prezydent dużo mówił o polskiej pomocy udzielanej uchodźcom w regionie i dalszej gotowości udzielania wsparcia. Prezydent zwracał także uwagę, że "celem ostatecznym wspólnoty międzynarodowej powinno być przywrócenie im możliwości powrotu i odbudowy tych społeczności, które zostały przez wojnę zniszczone". 

Przypomniał, że polski prezydent przyjechał do Jordanii z darami, które zostaną przekazane uchodźcom. 

Para prezydencka w sobotę rozpoczęła trzydniową wizytę w Jordanii. W niedzielę prezydent spotkał się z królem Abdullahem II i premierem tego kraju. Wziął też udział w otwarciu seminarium poświęconego współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

Z Ammanu Katarzyna Nocuń (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy