Reklama

Reklama

Prezydent Donald Trump już w Polsce. W planach "ważne przemówienie"

Donald Trump rozpoczął wizytę w Polsce. Air Force One wylądował na lotnisku w Warszawie w środę o 22.15. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych towarzyszy małżonka Melania Trump. Wraz z parą prezydencką do Polski przybyła również córka Donalda Trumpa Ivanka Trump z mężem.

Samolot z Donaldem Trumpem na pokładzie wylądował w Warszawie zgodnie z planem - o godz. 22.15. Prezydenta USA powitali szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Z lotniska prezydencka limuzyna przejechała ulicami Żwirki i Wigury, Raszyńską i Alejami Jerozolimskimi do hotelu Marriott, gdzie amerykański prezydent wraz z pierwszą damą Melanią Trump spędzili noc.

Na trasie przejazdu kolumnę prezydencką witali warszawiacy.

"Historyczna wizyta"

Prezydent Andrzej Duda przywita dziś Donalda Trumpa o godz. 9.25 na Zamku Królewskim, gdzie obaj prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy". W wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można wykluczyć, że wizyta Trumpa "będzie miała charakter historyczny".

Reklama

Zadeklarował również, ze z Trumpem będzie rozmawiał o konkretnych kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie czy obecnością wojsk amerykańskich w Polsce.

Według prezydenta, wizyta amerykańskiego prezydenta pokazuje również znaczenie naszego państwa. "Jesteśmy po prostu ważnym państwem tej części świata, jesteśmy jednym z większych państw europejskich, jesteśmy liderem Europy Środkowej i dlatego prezydent Trump do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie" - dodał.

Rozmowy plenarne delegacji

Po spotkaniu obu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne polskiej i amerykańskiej delegacji. Z polskiej strony udział wezmą w nich: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa kancelarii Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Po rozmowach delegacji prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump spotkają się z mediami.

"Ważne przemówienie" Trumpa

Amerykański prezydent weźmie w czwartek również udział w szczycie państw Trójmorza, gdzie spotka się m.in. z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. 

Natomiast o godz. 13 na pl. Krasińskich, Trump wygłosi - jak zapewnia Biały Dom - "ważne przemówienie". Przed wystąpieniem prezydenci Polski i USA oddadzą hołd powstańcom warszawskim przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.     

Spotkanie pierwszych dam

Amerykańskiemu prezydentowi w jego wizycie w Polsce towarzyszy pierwsza dama USA Melania Trump, która o godz. 10.30 spotka się w Belwederze z Agatą Kornhauser-Dudą. Obie pierwsze damy po godz. 11 zwiedzą Centrum Nauki Kopernik i spotkają się z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych.

Około godz. 14 Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy