Reklama

Reklama

Prezydent ​Chorwacji: Inicjatywa Trójmorza wzmocni konkurencyjność regionu

Inicjatywa forum państw Trójmorza sprawi, że region Europy Środkowo-Wschodniej stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i tym samym wzmocni Unię Europejską - powiedziała w czwartek w Dubrowniku prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Prezydent Chorwacji, otwierając forum, w którym biorą udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. prezydent RP Andrzej Duda, podkreśliła, że inicjatywa ma charakter nieformalny. Zaznaczyła, że ma ona przyczynić się do zbudowania korytarzy łączących Północ z Południem.

Oceniła, że dzięki niej region stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i w ten sposób wzmocni Unię Europejską.

Grabar-Kitarović uważa, że istotna jest budowa połączeń między gazociągami i ropociągami, a także kwestia magazynowania energii.

Reklama

- Dotychczasowy model rozwoju nie wykorzystuje w pełni potencjału drzemiącego w krajach leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił z kolei prezydent Andrzej Duda.

Dlatego - przekonywał Duda - istotne jest dziś wzbogacenie procesu europejskiej integracji przez budowę więzów Północ-Południe.

Prezydent podkreślił, że aby taki scenariusz mógł się ziścić w pełnym wymiarze, konieczne jest zniuansowanie relacji między "centrum" a "peryferiami", których istotą jest obecnie "jednokierunkowy transfer rozwiązań politycznych, ekonomicznych, kulturowych". "Tak, chcemy jedności i integracji. Nie oznacza to jednak, że chcemy uniformizacji" - mówił prezydent Duda.

Czym jest forum państw Trójmorza?

Prezydenci Polski i Chorwacji: Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović otworzyli w czwartek w Dubrowniku forum państw Trójmorza, z udziałem 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

W forum "Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem" biorą udział także prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Przedstawiciele w randze ministrów lub wiceministrów przyjechali także z Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

W piątek przewidziano panele dotyczące wyzwań geopolitycznych, wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego UE, korzyści ze współpracy regionalnej, roli terminali LNG w łączeniu Północy i Południa. Prezydentowi w wizycie towarzyszą wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski, wiceminister energii Michał Kurtyka, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Przedstawiciele 12 krajów mają przyjąć wspólną deklarację o ustanowieniu nieformalnego, politycznego mechanizmu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju korytarza Północ-Południe - informował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. 

Forum państw Trójmorza jest wspólną inicjatywą prezydentów Polski i Chorwacji.

Reklama

Reklama

Reklama