Reklama

Reklama

Prezydent Autonomii Palestyńskiej potępia porozumienie ZEA i Izraela. Iran: Jest haniebne

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Oświadczenie w tej sprawie zostało wydane w czwartek wieczorem przez jego rzecznika Nabila Abu Rudeineha. Z kolei w Iranie zostało ono określone jako "haniebne".

"Przywództwo palestyńskie odrzuca i potępia trójstronne, zaskakujące oświadczenie ZEA, Izraela i USA" - zakomunikował Rudeineh, który dodał, że jest to "zdrada Jerozolimy i sprawy palestyńskiej".

W czwartek prezydent USA Donald Trump poinformował, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach umowy, którą negocjowały również USA, i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Radykalny palestyński Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, także odrzucił porozumienie i oskarżył ZEA o to, że wbiły Palestyńczykom nóż w plecy.

Reklama

ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Iran: Porozumienie ZEA z Izraelem "jest haniebne"

Porozumienie Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) "jest haniebne" - napisała w czwartek wieczorem irańska agencja prasowa Tasnim powiązana z Gwardią Rewolucyjną. Doradca irańskiego parlamentu ocenił, że pakt nie przyniesie pokoju w regionie.

"Nowe podejście ZEA, normalizowanie stosunków z fałszywym, zbrodniczym Izraelem nie oznacza zachowania pokoju i bezpieczeństwa, ale służy nieustającym zbrodniom syjonistów" - napisał na Twitterze doradca parlamentu do spraw zagranicznych i były wiceminister spraw zagranicznych Hosejn Amir-Abdollahian.

"Postępowanie Abu Zabi nie ma wytłumaczenia, odwrócili się od sprawy palestyńskiej. Po tej strategicznej pomyłce ZEA pochłonie ogień syjonizmu" - głosi tweet doradcy parlamentu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama