Reklama

Reklama

Prezydent Armenii podał się do dymisji, bo nie ma wpływu na politykę

Prezydent Armenii Armen Sarkisjan podał się w niedzielę do dymisji. Jako powód swojej rezygnacji wskazał niewielkie kompetencje urzędu, które nie pozwalają mu wpływać na sytuację w pogrążonym w kryzysie kraju - poinformowała Agencja Reutera.

"Długo nad tym myślałem i ostatecznie podjąłem decyzję o rezygnacji po czteroletniej, aktywnej kadencji prezydenckiej" - oznajmił Sarkisjan w oświadczeniu. Dodał, że "prezydent nie posiada kompetencji, które pozwoliłyby mu wpływać na sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną kraju znajdującego się w trudnym okresie swojej historii".

Prezydent Armenii zrezygnował po czterech latach

Armen Sarkisjan ma 68 lat. Objął urząd prezydenta w 2018 roku. Jego drogi z premierem Nikolem Paszynianem rozeszły się w roku 2021, a wśród kwestii spornych znalazło się m.in. odsunięcie zwierzchnika sił zbrojnych Armenii Onika Gasparjana. W systemie politycznym Armenii rola prezydenta ograniczona jest do funkcji reprezentacyjnych. Wybierany jest przez Zgromadzenie Narodowe na siedmioletnią kadencję.

Reklama

Przed laty Sarkisjan był premierem Armenii. Ponadto pełnił funkcję ambasadora w kilku krajach: trzykrotnie w Wielkiej Brytanii, Belgii, Luksemburgu, Watykanie oraz przy Radzie Europy i Unii Europejskiej. 

W ostatnim czasie Armenia mierzy się z kryzysem. Utraciła część swojego terytorium, po zaostrzeniu się konfliktu z Azerbejdżanem w Górach Karabachu. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy