Reklama

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w Egipcie. "Wierzę, że to przełomowa wizyta"

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kairze rozmawiał z władzami Egiptu m.in. o dostawach egipskiego gazu do Polski, do terminalu w Świnoujściu. - Mam nadzieje, że ta wizyta będzie miała charakter przełomowy i że relacje, które tutaj przez te rozmowy polityczne prowadzimy od przedwczoraj zaprocentują także na przyszłość - oświadczył Duda. Prezydent naciskał również na rozwiązanie problemu polskich jabłek, których tony zalegają w porcie w Aleksandrii.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z oficjalną wizytą w Egipcie. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kairze polski prezydent powiedział, że "Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich".

Z kim spotkał się Andrzej Duda?

Prezydent Duda podkreślił, że ma nadzieje, że "ta wizyta (...) będzie miała charakter przełomowy i że relacje, które tutaj przez te rozmowy polityczne prowadzimy od przedwczoraj zaprocentują także na przyszłość".

Andrzej Duda zapewnił, że "program wizyty był bardzo bogaty". Wymienił m.in. spotkanie z prezydentem Egiptu Abd el-Fatah es-Sisim i premierem Mustafą Madbulim, z którym otworzył wspólne Polsko-Egipskie Forum Gospodarcze w Kairze.

Reklama

Prezydent Duda mówił, że toczył rozmowy z egipskimi politykami m.in. o kwestiach energetycznych. - O przyszłych, mam nadzieję, dostawach z Egiptu gazu LNG do Polski do terminalu w Świnoujściu - powiedział i dodał "w przyszłości mam nadzieje też do nowego terminalu, który zamierzamy ulokować w Gdańsku".

Rozmowy dotyczyły również wspólnych europejskich zakupów gazu. - O potencjalnym kontrakcie, który w tej chwili negocjowany jest jeżeli chodzi o dostawy gazu do Europy przez KE na poziomie UE - powiedział.

Tematem rozmów było też to, "w jaki sposób doprowadzić do tego, aby ziarno z Ukrainy (...) mogło trafić do krajów Afryki Północnej, mogło trafić do Egiptu". Prezydent zaznaczył, że 80 proc. całego zboża, które jest "zużywane w tym państwie" pochodzi właśnie z Ukrainy. - Powaga tej sytuacji, związana z sytuacją wojny na Ukrainie z punktu widzenia Egiptu i bezpieczeństwa żywnościowego w Egipcie jest ogromna - powiedział.

O współpracy naukowej i przemysłowej

Prezydent Duda w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że podczas jego spotkań z premierem i prezydentem Egiptu rozmawiał o współpracy naukowej, jeśli chodzi o gospodarkę wodną. W tym kontekście wskazał na budowaną w Etiopii tamę na Nilu, która powoduje obawy w Egipcie o obniżenie poziomu wody w rzece.

Dodał, że poruszono też kwestię współpracy w ramach ONZ oraz współpracy naszych przemysłów w dziedzinie cyfryzacji, nowoczesnych technologii czy zbrojeniowych.

Problem z jabłkami w porcie w Aleksandrii

- Dodatkowo z premierem rozmawiałem na temat bardzo ważnego problemu, który zgłosili mi polscy sadownicy. Dosłownie kilka dni temu, tutaj w porcie w Aleksandrii kilkaset kontenerów z jabłkami z Polski, na skutek zmiany przepisów w Egipcie, stoi i nie mogło do tej pory być odprawionych - tłumaczył. 

Andrzej Duda dodał, że prosił premiera Egiptu oraz minister odpowiedzialną za te kwestie o rozwiązanie tego problemu. - Mam nadzieję, że to rozwiązanie w najbliższym czasie się znajdzie - mówił.

Polski prezydent powiedział, że rozmawiano również o nowej stacji badawczej dla polskich archeologów. - Mam nadzieję, że tę drugą stację badawczą w Luksorze w niedługim czasie będziemy mogli otworzyć. To jest kwestia tego, by władze Egiptu przekazały odpowiednią działkę - mówił.

Poinformował, że rozmawiano też o udogodnieniach dla polskich turystów, ich bezpieczeństwie, a także o ochronie klimatu, w kontekście zbliżającego się szczytu COP w Egipcie. 

"Za każdym razem słyszę ogromne słowa uznania"

Andrzej Duda przekazał dziennikarzom, że podczas spotkań w Kairze słyszał dużo dobrego na temat Polski, przede wszystkim słowa uznania i szacunku dla Polaków w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. 

- Za każdym razem słyszę ogromne słowa uznania pod adresem całego naszego społeczeństwa, naszego narodu. Jest za co po raz kolejny rodakom podziękować, bo to nam rzeczywiście buduje na świecie wspaniałą markę ludzi, którzy są nastawieni życzliwie, którzy są otwarci, którzy rozumieją problemy i troski innych - mówił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy