Reklama

Reklama

Premierzy z całego świata żegnają królową Elżbietę II. Jeden wspomina niezwykły gest

Z całego świata płyną słowa pożegnania i kondolencje z powodu śmierci królowej Elżbiety II. "To najsmutniejszy dzień naszego kraju" - przekazał były brytyjski premier Boris Johnson w oświadczeniu. "Miałem niezapomniane spotkania z Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas moich wizyt w Wielkiej Brytanii w 2015 i 2018 roku. Nigdy nie zapomnę jej ciepła i życzliwości" - napisał z kolei Premier Indii Narendra Modi na Twitterze. "Na jednym ze spotkań pokazała mi chustkę, którą Mahatma Gandhi podarował jej na ślub" - dodał.

"To najsmutniejszy dzień naszego kraju. W sercach każdego z nas jest ból z powodu odejścia naszej królowej, głębokie, osobiste poczucie straty - znacznie mocniejsze być może niż się spodziewaliśmy. (...) Wydawała się tak ponadczasowa i tak wspaniała, że obawiam się, że doszliśmy do przekonania, jak dzieci, że po prostu będzie trwać i trwać" - napisał były brytyjski premier Boris Johnson w oświadczeniu wydanym w czwartek po śmierci królowej Elżbiety II.

Królowa Elżbieta nie żyje. Książę William i księżna Kate z nowymi tytułami

Reklama

Boris Johnson: Królowa Elżbieta II miała unikatową i prostą siłę, aby czynić nas szczęśliwymi

"Fala za falą żalu przetacza się przez cały świat, z Balmoral - gdzie nasze myśli są z całą rodziną królewską - i przebija się daleko poza ten kraj i przez całą tę wielką Wspólnotę Narodów, do której była tak przywiązana i która odpłacała jej przywiązaniem" - dodał.

"To jest najsmutniejszy dzień naszego kraju, bo miała unikatową i prostą siłę, aby czynić nas szczęśliwymi. To dlatego kochaliśmy ją. To dlatego opłakujemy Elżbietę Wielką, najdłużej panującą i pod wieloma względami najwspanialszą monarchinię w naszej historii" - podkreślił były premier.

Johnson - 14. premier Wielkiej Brytanii w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II - we wtorek przed południem został przez nią przyjęty na audiencji w zamku Balmoral w Szkocji, podczas której złożył rezygnację z funkcji szefa rządu.

Premier Japonii: Królowa wniosła wielki wkład w umocnienie więzi Japonii z Wielką Brytanią

Także premier Japonii Fumio Kishida przekazał kondolencje w imieniu rządu Japonii, dodając, że śmierć brytyjskiej monarchini jest wielką stratą dla społeczności międzynarodowej. Jak powiedział w piątek, królowa Elżbieta II wniosła "wielki wkład" w umocnienie więzi Japonii z Wielką Brytanią.

"Rząd Japonii składa serdeczne kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej, brytyjskiemu rządowi i narodowi brytyjskiemu" - powiedział premier Japonii cytowany przez agencję Reutera.

"Jestem głęboko zasmucony wiadomością o jej odejściu" - dodał japoński polityk.

Premier Indii: Nie zapomnę jej ciepła i życzliwości

Premier Indii Narendra Modi również uczcił w czwartek wieczorem pamięć zmarłej Elżbiety II. Przypomniał także szczególny gest, gdy na spotkaniu królowa pokazała chusteczkę podarowaną jej z okazji ślubu przez Mahatmę Gandiego.

"Miałem niezapomniane spotkania z Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas moich wizyt w Wielkiej Brytanii w 2015 i 2018 roku. Nigdy nie zapomnę jej ciepła i życzliwości" - napisał Modi na Twitterze.

Daniel Craig żegna Elżbietę II. "Będzie jej bardzo brakowało"

"Na jednym ze spotkań pokazała mi chustkę, którą Mahatma Gandhi podarował jej na ślub" - napisał Modi. Chustka, o której wspomniał indyjski premier, to ręcznie tkana bawełniana koronka, która została wysłana przez Mahatmę Gandhiego jako prezent na ślub królowej Elżbiety z księciem Filipem w listopadzie 1947 roku.

"Uosabiała godność i przyzwoitość w życiu publicznym" - napisał premier.

Subkontynent indyjski należał do Wielkiej Brytanii do 1947 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy