Reklama

Reklama

Premier Włoch: "Nie" dla automatycznego odnawiania sankcji na Rosję

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę w Izbie Deputowanych, że jego rząd opowiada się przeciwko automatycznemu odnawianiu sankcji nałożonych na Rosję. Powtórzył to, przedstawiając informację rządową przed szczytem UE.

W wystąpieniu w niższej izbie włoskiego parlamentu Conte powiedział, że w czasie debaty w Brukseli "potwierdzimy zasadę, że nie może być nic automatycznego w odnawianiu sankcji na Rosję".

Jego zdaniem, w tej kwestii "potrzebna jest ostrożność", ponieważ - jak zaznaczył - "sankcje są środkiem, a nie celem".

"Będziemy dalej patrzeć z wielką uwagą i wsparciem na rosyjskie społeczeństwo obywatelskie oraz na nasze małe i średnie firmy" - podkreślił Conte, przypominając stanowisko nowego rządu Włoch.

Koalicja prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd zapisała w swym programie dążenie do "rewizji" sankcji nałożonych na Rosję po zajęciu przez nią Krymu.

Reklama

Najbardziej zdecydowanym zwolennikiem ich natychmiastowego zniesienia jest wicepremier, szef MSW i lider Ligi Matteo Salvini, który po raz kolejny w ostatnich dniach powiedział - tym razem w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 - że sankcje są "niepotrzebne i szkodliwe". 

"Jesteśmy gotowi przejść od słów do czynów, ale w Europie jesteśmy prawie jedyni, którzy tak myślą, jesteśmy sami przeciwko całemu światu" - przyznał Salvini.

Przeciwny automatyzmowi w odnawianiu sankcji był też poprzedni centrolewicowy rząd Paolo Gentiloniego, który utrzymywał dialog z Moskwą.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy