Reklama

Reklama

Premier Trudeau: Kanada może kierować nową misją NATO w Iraku

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w środę w Brukseli, że jego kraj jest gotowy kierować nową misją szkoleniową NATO w Iraku przez pierwszy rok jej działalności. Według premiera w misji mogłoby uczestniczyć z Kanady 250 żołnierzy oraz śmigłowce.

Trudeau powiedział na wydarzeniu organizowanym przez German Marshall Fund przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, że budowa zdolności obronnych Iraku, który został zdewastowany przez wojnę przeciwko Państwu Islamskiemu, jest ważna.

Na szczycie NATO ma być m.in. podjęta decyzja o wzmocnieniu roli Sojuszu w walce z terroryzmem. W Iraku ma zostać uruchomiona nowa misja szkoleniowa z udziałem ekspertów NATO i w tej sprawie w Brukseli ma dojść do ostatecznej zgody.

NATO już teraz szkoli siły irackie, ale w ograniczonym stopniu. Obecne działania opierają się o tzw. mobilne zespoły szkoleniowe działające w określnych miejscach przez kilka dni czy tygodni. Iraccy oficerowie są też szkoleni za granicą, nie tylko w państwach NATO, lecz także w krajach partnerskich. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama