Reklama

Reklama

Premier Szydło w Izraelu: Polska będzie walczyć z przejawami antysemityzmu

Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu - oświadczyła we wtorek w Jerozolimie premier Beata Szydło. "Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to" - stwierdził z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Po zakończeniu polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych Szydło powiedziała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych. "To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały tak brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców - oznajmiła premier.

Podkreśliła, że dzisiaj musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną. 

Reklama

Szydło zaznaczyła, że Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu. "Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów" - powiedziała.

Netanjahu: Izrael ceni Polskę jako przyjaciela

Netanjahu podkreślił z kolei, że przyjaźń między Izraelem a Polską jest "konkretna", ale ma też wymiar duchowy. Wspomniał o wspólnej historii obu narodów, która - jak zaznaczył - miała "wzloty i upadki".

"Trzy miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez niemieckich nazistów, była to ogromna tragedia, Polska również przeżyła ogrom cierpienia podczas II wojny światowej" - powiedział premier Izraela.

"Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to" - zaznaczył Netanjahu.

Netanjahu mówił też o obszarach współpracy między Polską a Izraelem, w tym kontekście wymienił m.in. rolnictwo, bezpieczeństwo, turystykę i sferę technologiczną, w tym cyberbezpieczeństwo i przemysł samochodowy.

We wtorek w Jerozolimie odbyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział - oprócz premier Szydło - m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy