Reklama

Premier Saksonii: Nie wolno nam wbijać Polsce noża w plecy

Przewodnicząca Bundestagu apeluje o szybką pomoc dla imigrantów z granicy polsko-białoruskiej. - Organizacje pomocowe muszą być natychmiast wpuszczane do zablokowanego obszaru przygranicznego. Apeluję do polskiego rządu o umożliwienie tego - napisała posłanka Annalena Baerbock z partii Zielonych. Z kolei premier Saksonii opowiada się przeciwko przyjmowaniu w Niemczech imigrantów, którzy utknęli w strefie przygranicznej. - Warszawa postępuje słusznie, więc nie wolno nam wbijać Polsce noża w plecy - uważa.

Przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas zaapelowała o szybką pomoc dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "Ludzie są sprowadzani na granicę UE z fałszywymi obietnicami. Są wykorzystywani" - powiedziała polityk SPD w niedzielę w rozmowie z gazetami Funke Mediengruppe. Ostrzegła: "Nie możemy pozwolić, by ludzie i ich losy były wykorzystywane jako środek nacisku". Europa musi szybko uzgodnić, jak pomóc tym ludziom.

Premier Saksonii przeciwko przyjmowaniu migrantów

W kontekście sytuacji na granicy polsko-niemieckiej premier Saksonii Michael Kretschmer opowiedział się natomiast przeciwko przyjmowaniu w Niemczech lub innych krajach UE migrantów, którzy utknęli w strefie przygranicznej. "Gdybyśmy tego chcieli, nie musieliby jechać objazdem przez Mińsk, ale mogliby lecieć bezpośrednio do Niemiec".

Reklama

Podkreślił, że "mamy jasne zasady dotyczące imigracji. Uznani uchodźcy lub wykwalifikowani pracownicy mogą przyjechać. Nie dotyczy to migrantów, którzy zostali zwabieni przez Łukaszenkę. Musimy pokazać dyktatorowi w Mińsku, że ten środek nie przyniesie sukcesu. Wtedy zaprzestanie przemytu".

Dziennikarzowi dopytującemu, jak długo można znosić obrazy cierpiących i marznących rodzin, Kretschmer odpowiedział: "Musimy wytrzymać te obrazy i pomóc Polsce w zabezpieczeniu jej zewnętrznej granicy UE. Warszawa postępuje słusznie, więc nie wolno nam wbijać Polsce noża w plecy".

Kryzys na granicy z Białorusią. "Apeluję do polskiego rządu"

Była kandydatka partii Zielonych na kanclerza Niemiec zwróciła się z apelem do polskiego rządu w związku z sytuacją na granicy.

Annalena Baerbock stwierdziła, że natychmiast należy wpuścić na obszar przygraniczny organizacje pomocowe. "Apeluję do polskiego rządu o umożliwienie tego i zaakceptowanie propozycji unijnego wsparcia - także w zakresie wspólnej ochrony granic" - dodała.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama