Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: Transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi

- Wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie - transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi - oświadczył w Glasgow premier Mateusz Morawiecki. - By zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu. Sprawiedliwa oraz wspólna zmiana stanowi podstawę dla programu odbudowy i rozwoju - mówił szef polskiego rządu na szczycie klimatycznym COP26.

- By zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem sprawiedliwa oraz wspólna zmiana stanowi podstawę dla programu odbudowy i rozwoju.
W poniedziałek po południu premier przybył na szczyt klimatyczny COP26 do Glasgow. Podczas spotkania głów państw i szefów rządów ma poruszyć m.in. kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.

- COP26 w Glasgow to bardzo ważny kamień milowy w osiągnięciu celów Porozumień Paryskich. Mam nadzieję, że będziemy w stanie zakończyć pracę nad dokumentami z Katowic. Żyjemy w tej chwili w czasie kryzysu, UE była pierwszą wiodącą gospodarką, która przyjęła cele neutralności klimatycznej" - mówił premier podczas swojego wystąpienia na COP.

Reklama

"Idziemy w kierunku neutralności klimatycznej"

Jak przypomniał, zeszłym roku UE podjęła decyzję, żeby osiągnąć redukcję w emisjach do 2030 roku od 40 do 55 proc. "Wiele państw poszło drogą UE, ale globalne wyzwania wymagają globalnych wysiłków. Każdy z nas powinien ponosić sprawiedliwą i odpowiednią część tych wysiłków" - wskazał. - Idziemy w kierunku neutralności klimatycznej, ale nie wolno nam zapominać zarówno o konsekwencjach ekonomicznych pandemii jak i rozwoju, i różnorodności poszczególnych państw i regionów"- podkreślił szef rządu.

Zobacz też: Biden na COP26: Oczy historii są skierowane na nas

Premier przypomniał w tym miejscu, że nie wszyscy zaczynamy od tego samego punktu. "Natomiast wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie - transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi" - oświadczył Morawiecki. "By zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu. Sprawiedliwa oraz wspólna zmiana stanowi podstawę dla programu odbudowy i rozwoju" - mówił.

- Jeżeli polityka wewnętrzna i globalna będą miały osiągnąć wspólny cel, muszą starzyć nie tylko odporną gospodarkę, ale również odporne społeczeństwo, które nie będzie zostawiać nikogo na marginesie - wskazał.

W poniedziałek i wtorek podczas COP26 odbywa się szczyt liderów, podczas którego przywódcy państw dzielą się swoimi uwagami na temat walki ze zmianami klimatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne